هیئت استانداردهای حسابداری

نام "واژه" را وارد کنید.
Term شرح
هیئت استانداردهای حسابداری

هیئت استانداردهای حسابداری مالی و دولتی

بررسی هیئت استانداردهای حسابداری مالی (آمریکا) (FASB، فزبی) و هیئت استانداردهای حسابداری دولتی (آمریکا) (GASB، گزبی)

FASB، فزبی

یک سازمان مستقل بخش خصوصی در آمریکا است که زیر نظر بنیاد حسابداری مالی فعالیت می‌کند و مسئولیت اصلی آن تدوین اصول حسابداری پذیرفته همگانی (GAAP) برای واحدهای گزارشگر بخش خصوصی آمریکا است.

GASB، گزبی

یک سازمان مستقل بخش خصوصی در آمریکا است که زیر نظر بنیاد حسابداری مالی فعالیت می‌کند و مسئولیت اصلی آن تدوین اصول حسابداری پذیرفته همگانی (GAAP) برای واحدهای گزارشگر دولتی ایالتی و محلی آمریکا است.

شعار و اهداف FASB

شعار: خدمت به جامعه سرمایه‌گذاری از راه تدوین استانداردهای گزارشگری مالی با کیفیت بالا، در یک فرایند مستقل بخش خصوصی، برای تولید اطلاعات شفاف.
اهداف:
بهبود فایده‌مندی گزارشگری مالی با تمرکز بر ویژگی‌های کیفی ربط‌پذیری، اتکاپذیری، مقایسه‌پذیری، و ثبات رویه؛
به‌هنگام نگه‌داشتن استانداردها برای بازتاب تغییر در روش‌های انجام کسب‌وکار و تغییر در اقتصاد؛
توجه به همه زمینه‌های قابل‌توجه ناکارایی در گزارشگری مالی که می‌تواند از راه استانداردگذاری بهبود یابند؛
ترویج هم‌گرایی بین‌المللی استانداردهای حسابداری هم‌زمان با بهبود کیفیت گزارشگری مالی؛ و
بهبود درک عمومی از ماهیت و اهداف اطلاعات در گزارش‌های مالی.

هیئت استانداردهای حسابداری مالی و دولتی

تاریخچه FASB

طبق «قانون بورس اوراق بهادار ۱۹۳۴»، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ضابطه‌گذار قانونی برای وضع کردن استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی برای شرکت‌های عام آمریکا است. ولی از همان آغاز، سیاست این کمیسیون در ادای این وظیفه اتکا به نهادهای بخش خصوصی بوده است. از این رو، این مسئولیت از ۱۹۳۶ تا ۱۹۵۹ به «کمیته رویه حسابداری» (CAP) و از ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۳ به «هیئت اصول حسابداری» (APB) - هر دو، زیر نظر انجمن حسابداران عمومی گواهی شده آمریکا - واگذار شده بود. ولی، پس از راه‌اندازی بنیاد حسابداری مالی (FAF) این مسئولیت به «هیئت استانداردهای حسابداری مالی» (FASB، فزبی) واگذار شد.

حسابداری

ثبت نام و ادامه این بحث در انجمن حسابداری

ساختار FASB

ساختار این هیئت از بسیاری جهات با نهادهای استانداردگذار پیشین متفاوت است. هیئت دارای هفت عضو تمام‌وقت است که ملزم هستند از همه موسساتی که پیش‌تر به آن‌ها وابسته بوده‌اند جدا شوند. این کار با هدف اطمینان‌دهی از استقلال و فراگروهی بودن هیئت انجام می‌شود. همه این اعضا از سوی بنیاد حسابداری مالی برگزیده و به کار گمارده می‌شوند. دوره عضویت اعضا پنج‌ساله است. اعضای فعلی هیئت عبارت‌اند از، لزلی اف سیدمن، رئیس هیئت (۲۰۱۳-۲۰۰۸)، دریل ای باک (۲۰۱۵-۲۰۱۰)، راسل جی گلدن (۲۰۱۲-۲۰۰۷)، توماس جی لینسمیر (۲۰۱۶-۲۰۱۱)، آر هارولد شرودر (۰۱۵-۲۰۱۰)، مارک ای سیگل (۲۰۱۳-۲۰۰۸)، و لاورنس دابیلیو اسمیت (۲۰۱۲-۲۰۰۷). افزون بر این اعضا، هیئت از خدمات ۶۸ کارشناس نیز بهره‌مند می‌شود که از موسسات حسابداری عمومی[پانویس ۵]، صنایع، دانشگاه، و دولت به هیئت می‌آیند.

اعلامیه‌های رسمی FASB

اعلامیه‌های رسمی هیئت عبارتند از:

 1. بیانیه‌های استانداردهای حسابداری مالی،
 2. بیانیه‌های مفاهیم حسابداری مالی،
 3. تفسیرها،
 4. بولتن‌های فنی،
 5. اعلامیه‌های گروه کاری موضوعات نوظهور.

رسالت GASB

رسالت این هیئت، تدوین و بهبود استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی دولتی ایالتی و محلی برای،  تولید اطلاعات فایده‌مند برای استفاده‌کنندگان گزارش‌های مالی، و راهنمایی و آموزش همگان، شامل ناشران، حسابرسان، و استفاده‌کنندگان این گزارش‌های مالی است. ارزش‌های بنیادی مدنظر این هیئت نیز عبارت‌اند از، استقلال، درست‌کاری، ناسوگیری (بی‌طرفی)، و شفافیت.

GASB ساختار

هیئت دارای ۷ عضو است که از سوی هیئت امنای بنیاد حسابداری مالی برای دوره‌ای پنج ساله منصوب می‌شوند - این دوره می‌تواند تا ده سال تمدید شود. رئیس هیئت تمام‌وقت و شش عضو دیگر پاره‌وقت در خدمت هیئت هستند. همه اعضا باید دارای دانش مناسب درباره حسابداری و امور مالی دولتی باشد. اعضای فعلی هیئت عبارتند از، رئیس، رابرت اچ اتمور (تا ۲۰۱۴)، و اعضا، جیمز ای براون (تا ۲۰۱۷)، ویلیام دابیلیو فیش (تا ۲۰۱۶)، مایکل اچ گرنف (تا ۲۰۱۵)، دیوید ای ساندستروم (تا ۲۰۱۴)، جن آی سیلویس (تا ۰۱۷)، و ماریسا ال تیلور (تا ۲۰۱۵). افزون بر این اعضا، هیئت دارای کارشناسان متعددی از سازمان‌های دولتی، موسسات حسابرسی، و جوامع استفاده‌کنندگان است. این کارشناسان به طور مستقیم با اعضای هیئت یا در گروه‌های کاری آن کار می‌کنند.

علامیه‌های رسمی GASB

اعلامیه‌های رسمی هیئت عبارتند از:

 1. بیانیه‌های استانداردهای حسابداری دولتی (SGAS)،
 2. بیانیه‌های مفهومی،
 3. تفسیرها، و
 4. بولتن‌های فنی.
کلیک ها: 77

تماس با ما

 • ایران:
  028 2630 0933
 • E-Mail:

  Meta Mail

 • 452 7752 73 46+

شبکه های اجتماعی