دوره مالی

نام "واژه" را وارد کنید.
Term شرح
دوره مالی

تعریف دوره مالی در حسابداری

برای تعیین وضعیت سود یا زیان واحد های تجاری، مدت فعالیت آن ها به دوره های کوتاه تقسیم می شود که به هر یک از این دوره ها، دوره مالی گفته می شود. در پایان هر دوره مالی وضعیت مالی شرکت ها در گزارشات مالی بیان می شود.

سال مالی

دوره‌ای‌ست که برای محاسبهٔ وضع مالی سالیانه در تجارت و سازمان‌های گوناگون کاربرد دارد. در حوزه‌های داوری، قوانین نظم‌دهندهٔ درباره حسابداری و مالیات هر دوازده‌ماه یک‌بار نیازمند گزارش‌هایی هستند، که البته این نیاز نیست که دورهٔ مورد نظر در قالب یک سالِ سال‌نامه‌ای (مانند از فروردین تا اسفند) باشد. سال‌های مالی در کشورها و تجارت‌ها متفاوت‌اند.

تفاوت سال مالی و دوره مالی

در برخی موارد برای اطلاع سریع تر از وضعیت سود یا زیان واحد تجاری و یا برای دریافت تسهیلات و …، صورت های مالی در دوره های زمانی کوتاهتری تهیه می شود. این نوع گزارشات به “گزارشات میان دوره ای” معروف می باشند. معمول ترین گزارشات میان دوره ای ۳ و ۶ ماهه می باشند.

همه شرکت های سهامی عام موظف به تهیه گزارشات میان دوره ای ۳ ماهه می باشند.

تا زمان تصفیه واحد تجاری، گزارشات تهیه شده جنبه برآوردی دارد.

معمول ترین دوره مالی یک ساله می باشد.

پایان دوره مالی معمولا زمانی در نظر گرفته می شود که فعالیت واحد تجاری در پایین ترین سطح قرار دارد.

با توجه به کاربرد گزارشات، می توان صورت های مالی را در بازه های زمانی کمتری مانند یک ماه نیز تهیه نمود.

حسابداری

ثبت نام و ادامه این بحث در انجمن حسابداری

روز شروع سال مالی شرکت

انتخاب بهترین زمان برای سال مالی می تواند اول دی باشد.

اهمیت عامل زمان در انتخاب سال مالی :

1 - شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی کشور ما که زمستان طولانی 3 الی 4ماهه را دارد هر نوع فعالیت مفید عمرانی را دچار کندی و حتی در مواردی متوقف می‌کند، و بودجه‌بندی سالانه بدون توجه به این شرایط نوعی بی‌تناسب است.

 

- بودجه پس از ابلاغ تا به بدنه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها تابعه رسد ودرسطوح مختلف ابلاغ و توزیع شود، مدتی طول خواهدکشیدکه بااحتساب تعطیلات نوروزی گاهی تا اواسط اردیبهشت ودیر‌تربطول می‌انجامد.

- این هنوز اعلام اعتبار و تنظیم بودجه‌بندی سالانه در سلسله مراتب اداری است. اما همین بودجه تا تخصیص پیدا کند زمان بیشتری را می‌طلبد.

- در این میان ماه اول به شیوه تنخواه‌گردان آن هم تنها برای پرداخت حقوق پرسنل اقدام می‌شود،

- بهترین ایام سال و فعالیت فصل بهار است از دست می‌رود. در این وضعیت است که بهترین ایام برای فعالیت‌های عمرانی، به خاطر عدم وصول و تخصیص عملی بودجه تلف می‌شود.

2 - تخصیص عملی بودجه در اواخر سال که مقارن با پاییز و زمستان است، حاصل می‌شود مسوولان ادارات و نهادها و کالاهای مصرفی، سرمایه‌ای در این فصل تتمه بودجه را هزینه می‌کنند.

3 - پاداش‌ها، معوقه‌ها، ماموریت‌ها و اغلب اضافه کاری‌ها و عیدی‌ها کارکنان و حقوق‌بگیران در اواخر سال پرداخت می‌شود واین پرداخت مقارن با خریدهای نوروزی است وخود باعث نوعی تورم کاذب در آشفته بازار خریدهای نوروزی می‌شود

4 -همانگونه که آغازسال تحصیلی درمهرماه ووسط سال است، چراسال مالی نیز به زمان مناسب‌تری انتقال نیابد.

در نهایت هیچ لزومی ندارد که مبدا سال مالی را با سال جدید که اول فروردین است پیوند دهیم

کلیک ها: 210

تماس با ما

  • ایران:
    028 2630 0933
  • E-Mail:

    Meta Mail

  • 452 7752 73 46+

شبکه های اجتماعی