نحوه قانونی شدن توقف عملیات شرکت

نویسنده hatafi_zahra320

پاسخ: 4
مشاهده: 302
آخرين ارسال ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۷:۰۰
توسط آیلان


موضوع: اندوخته قانونی  (دفعات بازدید: 4227 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.


  • مدیر ارشد بخش حسابداری مالی
  • *****
  • ارسال: 1047
  • محبوبیت ارسالها : 475
  • تاریخ عضویت : 03/04/2012
    سالسال
« : ۱۴ تیر ۱۳۹۱ - ۱۵:۴۷:۵۱ »
با سلام

من برای گرفتن اندوخته قانونی این ثبت رو میزنم کسی مشکلی ندارد؟آیا از نظر دوستان و تقدم تاخر ثبت ایرادی به آن وارد نیست؟

سود و زیان جاری***
                    ذخیره مالیات***(25%)
                    اندوخته قانونی ***(5%)
                    سود و زیان انباشته***(ما به تفاوت ذخیره و اندوخته و سود)

با احترام

به شخصیت خود بیشتر از آبروی خود اهمیت دهید

زیرا شخصیت شما جوهر وجود شما؛

و آبرویتان ، تصور دیگران نسبت به شما است ...


  • مدیر سایت
  • *****
  • ارسال: 1406
  • محبوبیت ارسالها : 514
  • جنسيت : آقا
  • تاریخ عضویت : 29/03/2012
    سالسال
« پاسخ #1 : ۱۷ تیر ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۴:۰۹ »
با سلام

معمولا اغلب دوستان از اعلام و شرکت در پست های گیر دار شرکت نمی نمایند.


سرکار خانم آیلان

مبلغ ذخیره مالیات 25% صحیح است ولی شرایط خاص خودش را دارد در شرکتهای بازرگانی چون پیش پرداخت مالیاتی
انجام نمی شود ذخیره 25% لحاظ می گردد ولی در شرکتهای پیمانکاری به دلیل پرداخت سهمی از 25% تحت عنوان
پیش پرداخت , تفاوت 25% سود و مبلغ پرداخت شده قبلی ذخیره در نظر گرفته میشود .
حال اگر شرکت پیمانکاری سود داشته باشد ولی پیش پرداخت مالیات بیشتر از مبلغ 25% محاسبه در سود و زیان باشد
ذخیره ای در نظر گرفته نخواهد شد.

و طبق ماده 140 اصلاحيه قانون تجارت ، يك بيستم سود خالص هر سال بايد به عنوان اندوخته قانوني در نظر گرفته شود
البته اگر شرکت زیان سنواتی داشته باشد مبنای محاسبه اندوخته قانونی پس از کسر زیان سنواتی از سود جاری خواهد بود.

با احترام

 
عضو انجمن حسابداران خبره ایران   -     تلفن تماس : 2284 188 0917   -  شیراز


  • مدیر ارشد بخش حسابداری مالی
  • *****
  • ارسال: 1047
  • محبوبیت ارسالها : 475
  • تاریخ عضویت : 03/04/2012
    سالسال
« پاسخ #2 : ۱۸ تیر ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۱:۱۶ »
شما قادر به دیدن لینک نمی  باشید. ثبت نام کنید یا با نام کاربری وارد شوید
با سلام

و طبق ماده 140 اصلاحيه قانون تجارت ، يك بيستم سود خالص هر سال بايد به عنوان اندوخته قانوني در نظر گرفته شود
البته اگر شرکت زیان سنواتی داشته باشد مبنای محاسبه اندوخته قانونی پس از کسر زیان سنواتی از سود جاری خواهد بود.

با احترام

با سلام خدمت شما
جناب اقای اکبرزاده
منظور بنده از ایراد یا اشکال از نظر اداراه دارایی بود نه قانون تجارت
اگر همیشه همه چیز طبق روال باشد که مسئله ای نیست ما باید موارد غیر استاندارد را بررسی کنیم مثلا همین ثبت بالا موجب رد دفاتر نمیشود اما به ضرر سهامدار است

شما قادر به دیدن لینک نمی  باشید. ثبت نام کنید یا با نام کاربری وارد شوید
با سلام

معمولا اغلب دوستان از اعلام و شرکت در پست های گیر دار شرکت نمی نمایند.


سرکار خانم آیلان

مبلغ ذخیره مالیات 25% صحیح است ولی شرایط خاص خودش را دارد در شرکتهای بازرگانی چون پیش پرداخت مالیاتی
انجام نمی شود ذخیره 25% لحاظ می گردد ولی در شرکتهای پیمانکاری به دلیل پرداخت سهمی از 25% تحت عنوان
پیش پرداخت , تفاوت 25% سود و مبلغ پرداخت شده قبلی ذخیره در نظر گرفته میشود .
حال اگر شرکت پیمانکاری سود داشته باشد ولی پیش پرداخت مالیات بیشتر از مبلغ 25% محاسبه در سود و زیان باشد
ذخیره ای در نظر گرفته نخواهد شد.


و در این مورد همه شرکتها بایستی برای گرفتن ذخیره مالیات طبق قانون مالیاتها عمل کنند و طبق روال عمل کنند اما شرکتهای پیمانکاری آنچه در صورت مالی منعکس میشود حاصل تهاتر بین پیش پرداخت و ذخیره است
با احترام
به شخصیت خود بیشتر از آبروی خود اهمیت دهید

زیرا شخصیت شما جوهر وجود شما؛

و آبرویتان ، تصور دیگران نسبت به شما است ...


  • مدیر سایت
  • *****
  • ارسال: 1406
  • محبوبیت ارسالها : 514
  • جنسيت : آقا
  • تاریخ عضویت : 29/03/2012
    سالسال
« پاسخ #3 : ۱۸ تیر ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۰:۱۵ »
با سلام


تعریف شما از سود خالص چیست ؟

سقف اندوخته قانونی در هر شرکت چه مقدار است؟

با احترام
عضو انجمن حسابداران خبره ایران   -     تلفن تماس : 2284 188 0917   -  شیراز


  • مدیر ارشد بخش حسابداری مالی
  • *****
  • ارسال: 1047
  • محبوبیت ارسالها : 475
  • تاریخ عضویت : 03/04/2012
    سالسال
« پاسخ #4 : ۱۸ تیر ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۲:۰۳ »
با سلام

قانون ، سود شرکت را در ماده 237 تعریف کرده و مقرر داشته سود خالص شرکت در هر سال مالی عبارت است از درآمد حاصل در همان سال مالی منهای کلیه هزینه ها و استهلاک و ذخیره ها.

طبق ماده 140 اصلاحيه قانون تجارت ، يك بيستم سود خالص هر سال بايد به عنوان اندوخته قانوني در نظر گرفته شود . ازطرف ديگر ، طبق ماده 238 همان اصلاحيه ، مبناي محاسبه اندوخته قانوني ، سود خالص پس از وضع زيان هاي وارده در سالهاي قبل تعيين شده است . بنابراين ، در شرايطي كه شركت زيان انباشته (سنواتي ) دارد ، تنها ، رقم سود خالص سال جاري نبايد مبناي محاسبه اندوخته قانوني قرار گيرد بلكه لازم است جمع زيان سنواتي از رقم سود خالص سال جاري كسر و يك بيستم مازاد محاسبه و به عنوان اندوخته قانوني در نظر گرفته شود
اندوخته قانونی طبق قانون تجارت باید هر ساله 20/1معادل 5%سود شرکت جهت اندوخته قانونی ذخیره شود تا به 10%سرمایه برسد
* نکته مهم در خصوص اندوخته قانونی این است که در صورتی که یک واحد تجاری مبلغ اندوخته قانونی خود را از سقف تعیین شده (10 درصد سرمایه) بیشتر در نظر گرفته باشد (مثلا 12 درصد) تحت هیچ عنوان اجازه کاهش مبلغ اندوخته خود را نخواهد داشت-تبصره 2 ماده 158 قانون تجارت((انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوع می باشد))

 
به شخصیت خود بیشتر از آبروی خود اهمیت دهید

زیرا شخصیت شما جوهر وجود شما؛

و آبرویتان ، تصور دیگران نسبت به شما است ...


  • کاربر فعال
  • ***
  • ارسال: 176
  • محبوبیت ارسالها : 191
  • جنسيت : آقا
  • سامانه اطلاعات مالیاتی سام
  • تاریخ عضویت : 08/07/2012
    سالسال
  • تخصص: taxation
« پاسخ #5 : ۳۱ تیر ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۲:۴۷ »
با درود

در خصوص اندوخته قانونی و مأخذ احتساب آن دو ماده مصرح در قانون تجارت به این موضوع پرداخته است، ماده 140 و همچنین ماده 238. در هر دو ماده مأخذ این اندوخته سود خالص سالانه تعیین شده است اما آنچه که در ماده 238 به عنوان ماده قانونی مؤخر به این موضوع اضافه شده است این است که احتساب این اندوخته می‌بایست پس از کسر زیان‌های انباشته واحد تجاری باشد، لذا مادامی که زیان‌های انباشته مستهلک نشده‌اند احتساب هرگونه اندوخته قانونی محلی از اعراب نخواهد داشت.

ضمناً به احتمال قوی منظور جناب اکبرزاده پیرامون ذخیره مالیات این بوده است که در شرایط مذکور (یعنی زمانی که مثلاً شرکت پیمانکاری سود داشته ولی پیش‌پرداخت مالیاتی وی از مالیات مترتب بر این سود کمتر از پیش‌پرداخت مالیاتی باشد) ذخیره مالیات در ترازنامه نمایش داده نمی‌شود اما ذخیره مالیات حتی در این شرایط نیز شناسایی خواهد شد.
در واقع به طور کلی احتساب ذخیره مالیات در حساب‌ها و تهاتر آن با پیش‌پرداخت مالیاتی نتیجه‌اش رقمی می‌شود که بیانگر خالص بدهی یا طلب مالیاتی مؤدی خواهد بود.

با احترام


  • مدیر ارشد بخش حسابداری مالی
  • *****
  • ارسال: 1047
  • محبوبیت ارسالها : 475
  • تاریخ عضویت : 03/04/2012
    سالسال
« پاسخ #6 : ۳۱ تیر ۱۳۹۱ - ۱۳:۲۹:۲۹ »
با سلام
سپاس از شما بابت راهنمایی های ارزنده قربان

فقط سوال آخری که میمونه اینه که آیا با زیان انباشته و محسوب نکردن آن در ذخیره سال مزبور رد دفاتر که شامل حال مودی نخواهد شد درسته؟فقط اجحافی در حقوق سهامدار صورت گرفته که البته با شکایت ممکن است به حقوق واقعی خود برسد؟

و ایا ممکن است سهامداران با زیان انباشته سالهای قبل سهمی نبرده و شرکت منحل شود؟این زیان مورد قبول دارایی وجاهت قانونی در دادگاه قضایی را نیز دارد؟و یا با ارائه مدارک در دادگاه تغییر خواهد کرد؟

با احترام و سپاس
به شخصیت خود بیشتر از آبروی خود اهمیت دهید

زیرا شخصیت شما جوهر وجود شما؛

و آبرویتان ، تصور دیگران نسبت به شما است ...