×

به انجمن تخصصی نرم افزار و طراحی سایت پیشگامان متا خوش آمدید. در این انجمن علاوه بر مباحث تخصصی رایانه و طراحی شما عزیزان می توانید جدیدترین قالب های آماده پاورپوینت و همچنین مقاله های تخصصی دانشجویی به تفکیک رشته های تحصیلی را دریافت نمایید. با آرزوی بهترین ها برای شما.


*تصاویر دیدنی و نزدیک از خورشید: خورشید با همه رنگ‌های زنده‌اش! *

نویسنده Amir Shahbazzadeh

پاسخ ها: 0
مشاهده: 386
آخرين ارسال pm 22:10:21 - 06/27/11
توسط Amir Shahbazzadeh
سردترين ستاره‌هاي کهکشان مشهور به کوتوله های قهوه ای

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1047
آخرين ارسال am 10:21:14 - 11/29/11
توسط Zohreh Gholami
دانستنی های جالب درباره سیاره مریخ

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1256
آخرين ارسال pm 15:47:31 - 08/27/11
توسط Zohreh Gholami
کشف کهکشان های قرمز رنگ

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 971
آخرين ارسال pm 12:23:08 - 12/10/11
توسط Zohreh Gholami
توانایی های اپتیک

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 802
آخرين ارسال pm 16:42:19 - 08/27/11
توسط Zohreh Gholami
قمر های مصنوعی(دفعات بازدید: 1506 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

قمر های مصنوعی : pm 21:17:09 - 01/08/12
قمر های مصنوعی

قمرهاي مصنوعي با حمل وسايل و قرار گرفتن در خارج از جوّ زمين به ستاره شناسان کمک مي‌کنند. چون در اين صورت اين وسايل کاملاً در معرض هر نوع تابشي که به دلايل اثرات جو به سطح زمين نمي‌رسند، قرار مي‌گيرند. از زمان فرستادن نخستين قمر مصنوعي به نام «اسپوت نيک 1» به فضا در سال 1957 م. (1335 ش)، تلاش‌هاي زيادي در اين زمينه صورت گرفته و از اين دريچه‌هاي جديد در کيهان استفاده شده است.

به عنوان مثال، کشف کننده آمريکايي (نخستين قمر موفقيّت‌آميز آمريکايي) وجود يک کمربند تابشي به دور زمين را کشف کرد. اين کمربند از ذره‌هاي اتمي به دام افتاده تشکيل شده است که اکنون به عنوان کمربند داخلي «وان آلن» شناخته شده است.

کمربند خارجي توسط «پايونر 3» در دسامبر همان سال کشف شد. کشف کننده 18 که در سال 1963 م. (1341 ش) در مدار زمين قرار گرفت، نخستين قمر از يک سري سکوهاي ناظر بين سيّاره‌اي بود. از اين گونه قمرهاي مصنوعي يا ماهواره براي کسب اطلاعات از عمق فضا از قبيل اين که چه مقدار تابش در آنجا وجود دارد يا اين که چه تهديدي از شهاب‌ها در آنجا وجود دارد، استفاده مي‌شود.

در سال‌هاي اخير، ماهواره‌ها به طور خاص براي مطالعه پرتوهاي ايکس و تابش‌هاي ماوراءبنفش مورد استفاده قرار گرفته اند. اجرامي که به طور خاص مورد مطالعه قرار گرفته‌اند شامل خورشيد، ستارگان دوردست و منابع ناشناخته ديگر مي‌شود. مطالعات خورشيد توسط ماهواره‌هايي شبيه ‏‎(Orbiting Solar Observatory)‎‏ يا ‏oso‏ صورت گرفته و به تازگي نيز آزمايشگاه فضايي بادهاي خورشيدي را از نزديک مورد مطالعه و بررسي قرار داده است.

يک ماهواره جديد با موفقيت خيلي زياد، ‏UHURU‏ بود که وسايل کشف پرتوايکس را حمل مي‌کرد و قادر بود تا از ماه به عنوان وسيله مشخّص کننده محل منابع خاص ديگر در آسمان استفاده کند. وقتي که ماه از جلو يک منبع پرتو عبور مي‌کند علامت را قطع مي‌کند.

از آنجايي که ما مي‌دانيم ماه به طور دقيق در هر لحظه در کجا قرار دارد وقتي که سيگنال پرتو ايکس قطع شود، ما مي‌توانيم تقريباً محل منبع را به دست آوريم.


 

ما را دنبال کنید

فیسبوک گوگل پلاس تویتر متا پرتال آپارات

منو کاربر

جستجو مشخصات پیغام های خصوصی انجمن ابر برچسب ها

خدمات ما

متا آگهی متا دیزاین طراحی سایت متا اس ام اس سوئدی