موضوع: آموزش: موارد قابل ملاحظه در خصوص ارسال اطلاعات صورت معاملات فصلی از سال 1396 و پس از آن  (دفعات بازدید: 369 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال دیدن موضوع.


 • افشین
 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • ارسال: 111
 • محبوبیت ارسالها : 6
 • جنسيت : آقا
 • كارآموز
 • تاریخ عضویت : 21/05/2013
  سالسالسالسال
  • تالار گفتگوی تخصصی حسابداری فروم لرن
 • تخصص: حسابرس داخلی
« : ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷:۰۵ »
1- مشمولین اجرای تکالیف ارسال فهرست معاملات فصلی اشخاص ذیل می‌باشند:

الف) کلیه اشخاص حقوقی
ب) اشخاص حقیقی گروه اول موضوع آیین نامه ماده 95 ق.م.م
ج) اشخاص حقیقی مشمول اجرای مالیات بر ارزش افزوده
د) مشاغل خاص مورد اشاره در فصل دوم آیین نامه اجرایی ماده 95 جدید ق.م.م.


2- در ماده 169 اصلاحیه جدید ق.م.م مصوب 31-04-1394 امکان ارسال اطلاعات در قالب امتناع وجود ندارد.


3- حد نصاب تعیین شده برای معاملات کوچک در سال 1396 به مبلغ 220،000،000 ریال می‌باشد.


4- تا %5 حد نصاب تعیین شده در سال 1396 (1،100،000 ریال) در هر صورتحساب خرید از اشخاص حقیقی فعال اقتصادی، الزامی به درج شماره ملی فروشنده در صورتحساب نیست.


5- در سال‌های 1395 و قبل، در حالت %10 حد نصاب تعیین شده در صورتحساب خرید و فروش امکان ارسال اطلاعات به صورت تجمیعی وجود داشت. از سال 1396 به بعد %5 حد نصاب فقط در خرید از اشخاص حقیقی است که می‌بایست رکورد به رکورد برای هر صورتحساب ارسال اطلاعات شود و امکان ارسال اطلاعات به صورت تجمیعی وجود ندارد.


6- تا پایان سال 1395 اعمال حد نصاب معاملات کوچک به نسبت حد نصاب تعیین شده برای همان سال و هم برای خرید و هم برای فروش بود ولی از سال 1396 به بعد فقط برای خرید از اشخاص حقیقی است.


7- مهلت ارسال اطلاعات در سامانه صورت معاملات فصلی تا پایان سال 1395 تا یکماه پس از پایان هر فصل بوده با در نظر گرفتن این موضوع که پاییز سال 1395 تا پایان فروردین سال 1396 تمدید گردیده بود.


8- مهلت ارسال اطلاعات در سامانه صورت معاملات فصلی از سال 1396 به بعد تا یک و نیم ماه پس از پایان هر فصل می‌باشد، به عنوان مثال برای فصل بهار 1396 مهلت ارسال اطلاعات تا 15-05-1396 می‌باشد و ارسال اطلاعات بعد از این تاریخ مشمول %1 جریمه مبلغ صورتحساب‌های ارسالی بعد از مهلت ارسال می‌گردد.


9- در موارد فروش به اشخاص حقیقی مصرف کننده نهایی، اشخاص حقیقی موضوع ماده 81 ق.م.م و غیر مکلفین به ثبت نام در نظام مالیاتی، الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار در صورتحساب فروش نمی‌باشد.


10- در موارد خرید از اشخاص حقیقی موضوع ماده 81 ق.م.م و اشخاص حقیقی غیر مکلف به ثبت‌نام در نظام اقتصادی الزامی به اخذ شماره ملی نمی‌باشد و ارسال اطلاعات به صورت تجمیعی امکان پذیر می‌باشد.


11- غیر مکلفین به ثبت‌نام در نظام اقتصادی شامل اشخاص حقیقی غیرفعال اقتصادی و اشخاص حقیقی فعال اقتصادی به عنوان مثال در مناطق روستایی که به فعالیت بافت فرش، گلیم، جاجیم، گبه و سایر مشاغل و فعالیت‌های خانگی روستایی اشتغال دارند می‌باشند.


12- در معاملاتی که با ارز انجام می‌شود، درج مختصات ارزی خواسته شده در گزارش فصلی از جمله نوع ارز، نرخ برابری، معادل ریالی و سایر موارد مرتبط الزامی است.


13- برای ارسال اطلاعات واردات و صادرات در سامانه اطلاعات فصلی، درج شماره کوتاژ و کد گمرک ترخیص کننده الزامی می‌باشد.


14- هر رکورد اطلاعاتی که در سامانه صورت معاملات فصلی ارسال گردیده است فقط امکان یکبار ویرایش توسط ارسال کننده همان رکورد را دارد و در صورت از بین رفتن یکبار امکان ویرایش باید به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی اداره کل امور مالیاتی مربوط به ارسال کننده اطلاعات مراجعه شود.


15- برای ارسال اطلاعات مربوط به خرید و فروش یا قرارداد با اشخاص خارجی می‌بایست کد فراگیر اتباع خارجی دریافت نمود:

الف) اگر شخص خارجی در ایران دارای اقامت یا دارای نمایندگی باشد، دریافت کد فراگیر اتباع خارجی از محل در نظر گرفته شده در سامانه عملیات الکترونیک سازمان امکان پذیر می‌باشد.
ب) اگر شخص خارجی در ایران دارای اقامت یا دارای نمایندگی نباشد، دریافت کد فراگیر اتباع خارجی از آدرس irsherkat.ssaa.ir امکان پذیر می‌باشد.


16- در آئین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 3 ماده 169 اصلاحیه جدید ق.م.م هر جا که عبارت کد اقتصادی وجود دارد، مترادف با شناسه ملی و شماره ملی می‌باشد که حسب مورد در صورت موجود بودن هرکدام از آن‌ها، ارسال اطلاعات در سامانه صورت معاملات فصلی به وسیله آن‌ها امکان پذیر می‌باشد.


17- به غیر از مواردی که در ماده 13 آئین‌نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 ق.م.م مربوط به ارسال فهرست معاملات فصلی به عنوان موارد معاف ذکر گردیده‌اند، بقیه موارد از جمله اجاره املاک پرداختی و معاملات نقل و انتقال حسب مورد می‌بایست توسط مکلفین به اجرای موضوع در سامانه مزبور ارسال اطلاعات شوند.


18- مودیان مشمول اجرای موضوع که خرید، فروش، قرارداد و یا سایر موارد مندرج در سامانه صورت معاملات فصلی را انجام داده باشند می‌بایست اطلاعات هریک را حسب مورد به تفکیک ارسال نمایند، در غیر اینصورت بابت هریک از موارد که تکلیف مربوط را انجام نداده باشند مشمول جرایم مقرر خواهند گردید.


19- در معاملات چند وجهی یا معاملاتی که دارای چند طرف می‌باشند مثل حمل و نقل مسافر بیمه حمل و نقل بار و حق العمل کاری، شخصی که به عنوان حد واسط بین خریدار و فروشنده اصلی کالا و خدمت قرار می‌گیرد، نسبت به ارسال اطلاعات چند وجهی اقدام می‌نماید و هریک از دو طرف اصلی خریدار و فروشنده در معامله، خریدو فروش خود را اعلام می‌نمایند. بطور مثال در موضوع حمل و نقل بار شرکت حمل و نقل و در موضوع بیمه نمایندگی بیمه در اطلاعات مذکور ارسال اطلاعات می‌نمایند.


20- معافیت از انجام تکالیف مربوط به ارسال فهرست معاملات فصلی برای اشخاص حقیقی که صرفاً به انجام خدمات اشتغال دارند، صرفاً از زمان رای صادره دیوان عدالت اداری (04-03-1394) تا پایان سال 1394 بوده و با توجه به تصریح اصلاحیه جدید ق.م.م مبنی بر اجرای اصلاحیه مذکور از ابتدای سال 1395، اشخاص حقیقی مشمول اجرای قانون نیز مکلف به اجرای موضوع بوده اند.


21- بعضی از اشخاص حقیقی به واسط حجم بالای فعالیت و فروش بالا در گروه اول موضوع آئین‌نامه اجرایی ماده 95 اصلاحیه جدید ق.م.م قرار می‌گیرند و می‌بایست تکالیف مربوط به ماده 169 را انجام دهند و بعضی از اشخاص حقیقی از نظر حجم فعالیت در گروه اول قرار نمی‌گیرند، ولی به واسطه مکلف بودن به اجرای ارزش افزوده مشمول اجرای ماده 169 نیز می‌شوند مثل نمایندگی‌های بیمه (اشخاص حقوقی بدون استثناء باید تکالیف ماده 169 را اجرا نمایند).


منبع: سازمان امور مالیاتی کشور
"اگر کسی خوبی های تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن..."