تغییر قانون پلمپ دفاتر روزنامه و کل

نویسنده itkit

پاسخ: 1
مشاهده: 226
آخرين ارسال ۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۸:۵۸
توسط اکبرزاده
بازنشستگی در قانون تأمین اجتماعی

نویسنده ParmisIT

پاسخ: 0
مشاهده: 146
آخرين ارسال ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷:۳۵
توسط ParmisIT
سوال در ارتباط با نحوه تبدیل شرکت سهامی خاص به عام

نویسنده hatafi_zahra320

پاسخ: 0
مشاهده: 440
آخرين ارسال ۶ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۱:۰۳
توسط hatafi_zahra320
ماهیت حساب حق عضویت اعضای شرکت تعاونی چیست؟

نویسنده لینا

پاسخ: 2
مشاهده: 637
آخرين ارسال ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۹:۴۱
توسط لینا
تغییر مهر و لوگو شرکت(لطفا راهنمایی فرمایید)

نویسنده لینا

پاسخ: 0
مشاهده: 677
آخرين ارسال ۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۹:۴۷
توسط لینا


موضوع: اجرای ماده 141 قانون تجارت در شرکت با مسولیت محدود و عوافب عدم اجرای این ماده  (دفعات بازدید: 491 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.


  • کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 2
  • محبوبیت ارسالها : 0
  • جنسيت : آقا
  • تالار تخصصی حسابداری ایران
  • تاریخ عضویت : 06/09/2012
    سالسالسالسالسال
  • تخصص: حسابداری
« : ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۶:۴۳ »
با سلام و احترام

سوال 1) هر شرکتی (از انواع شرکتها مثلا شرکت با مسولیت محدود ) اگر زیان انباشته اش بیشتر از نصف سرمایه شود مشمول ماده 141 قانون تجارت است ؟

سوال 2 ) عواقب عدم اجرای ماده 141 ق ت برای شرکتهای مشمول این ماده ؟   

سوال 3 ) آیا ممیزان مالیاتی نیز ممکن است به عدم اجرای ماده 141 ق ت  توجه کنند ؟

با تشکر فراوان
  • کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 2
  • محبوبیت ارسالها : 0
  • جنسيت : آقا
  • تالار تخصصی حسابداری ایران
  • تاریخ عضویت : 06/09/2012
    سالسالسالسالسال
  • تخصص: حسابداری
« پاسخ #1 : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۰:۲۵ »
با سلام

لطفا دوستان کمک کنند :'(
  • مدیر سایت
  • *****
  • ارسال: 2042
  • محبوبیت ارسالها : 601
  • جنسيت : آقا
  • تاریخ عضویت : 29/03/2012
    سالسالسالسالسال
« پاسخ #2 : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۵:۲۵ »
با سلام


توجه شما را به نوشتار زیر جلب مینمایم :

جواد بستانیان*
ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت مقرر می‌دارد که اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود.
هر گاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد، باید در همان جلسه و یا رعایت مقررات ماده 6 این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد. در مورد مفاد ماده 141 این سوال مطرح است که تکلیف هیات‌مدیره که دعوت مجمع عمومی فوق‌العاده است و باید بلافاصله پس از آن که بر اثر زیان‌های وارده بیش از نصف سرمایه شرکت از میان رفته باشد انجام شود در چه زمانی محقق می‌شود؟ ماده 89 اصلاحیه قانون تجارت پیش‌بینی کرده مجمع عمومی عادی باید سالی یکبار برای رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و سایر امور مربوط به حساب‌های سال مالی تشکیل شود و در تبصره آن آمده است: بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی اخذ تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهد بود. از مدلول ماده 89 چنین برمی‌آید که ترازنامه و حساب سود و زیان فقط پس از ارائه در مجمع عمومی استماع گزارش بازرس و تصویب آن توسط مجمع عمومی اعتبار می‌یابد و در نتیجه همان گونه که منطق هم حکم می‌کند نمی‌توان تکلیف مندرج در ماده 141 را به وقتی در میانه سال مالی یا زمانی قبل از تصویب صورت‌های مالی به وسیله مجمع عمومی عادی تسری داد.
یعنی قبل از تصویب صورت‌های مالی در مجمع عمومی اصولا صورت‌های مالی معتبری وجود ندارد که هیات‌مدیره را براساس آن بتوان مکلف به رعایت مفاد ماده 141 کرد.
اگرچه ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت هیات‌مدیره را مکلف به دعوت بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده می‌کند. اما طبق ماده 265 عدم رعایت ماده 141 حداکثر دو ماه پس از بین رفتن بیش از نیمی از سرمایه موجب مقررات جزایی می‌شود. با توضیحات فوق به نظر می‌رسد اگر هیات‌مدیره شرکت عدم رعایت مفاد ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت را مبنی بر دعوت مجمع عمومی فوق‌العاده دو ماه پس از تصویب صورت‌های مالی در مجمع عمومی عادی رعایت نکند، بازرس باید عدم رعایت مفاد ماده فوق را به عنوان بخشی از وظیفه‌ای که طبق ماده 151 به عهده او قرار گرفته است، گزارش کند. اگر چنین است بازرس در سال اولی که زیان انباشته بیش از نصف سرمایه می‌شود تکلیفی در مورد گزارش کردن ندارد، ضمن این که در هر حال این جمله معمول که «توجه مجمع عمومی را به مفاد ماده 141 جلب می‌کند» متنی دو پهلو است که نه عدم رعایت مفاد ماده فوق توسط هیات‌مدیره را گزارش می‌کند و نه ناشی از وظایف دیگری است که بازرس به عهده دارد.
*عضو شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران

روزنامه دنیای اقتصاد دوشنبه 28 اردیبهشت 94