استاندارد شماره 9 - روش درصد پیشرفت کار - پیمانکاری

نویسنده beu_w, جون 28, 2013, 02:34:11 بعد از ظهر

« حسابداري شركت پيمانكاري | %6.6 بیمه »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

beu_w

با سلام خدمت آقاي كياني و خانم آيلام
آقاي كياني ثبت هاي تخصصي روش درصد پيشرفت كار رو گفتيد استفاده برديم ممنون.
ببينيد حسابدار قبلي همه ي مخارج رو به هزينه دوره و همه ي صورت وضعيت هاي تاييد شده +يه صورت وضعيت تاييد نشده رو به حساب درامد دوره برده و حساب دارايي رو ايجاد نكرده و حساب صورت وضعيت تاييد شده هم وجود ندارد. دفاتر رد شده ولي حسابرسي شده و نظر مشروط ارائه شده. حالا اين سال مالي من ميخوام درصد پيشرفت رو حساب كنم و دارايي و صورت وضعيت تاييد شده رو تو حسابام داشته باشم . آيا بايد از سال قبل تعديلاتي انجام بدم ؟ اصلا ميتونم اين كارو كنم يا منم بايد درآمد هزينه بزنم ؟؟ دركل بايد چيكار كنم؟؟ لطفا راهنمايي بفرماييد. با تشكر
اگه ميشه ثبت هاي ديگه هم بگيد چي ميشه . مثلا ثبت
1 تعهدات كارفرمايي كه ما انجام ميديم و بعدن از كارفرما وجهشو ميگيريم چي ميشه؟
2اگه هنگام دريافت وجه صورت وضعيت برگ ماليات قطعي رو بما ندن اصلا دركل اين كارفرما ماليات رو پرداخت نكنه ما ميتونيم هنگام دريافت پيش پرداخت ماليات رو بدهكار كنيم؟ لطفا ثبتش رو بگيد.
3- اگر كارفرما بيمه رو پرداخت نكنه بعدش از تامين اجتماعي استعلام كنيم كه فلان مبلغ بايد پرداخت كنيم و كارفرما چكشو در وجه ما بريزه و ما بديم به اداره بيمه . ثبت رويداد دريافت صورت وضعيت  ودريافت چك و بقيه ثبتاش چي ميشه؟(دركل عدم پرداخت كسورات صورت وضعيت ها به ادارات مرتبط )
4اگر كارفرما بجاي پول بما مثلا زمين بده البته به اسمه مديرعامل نه به اسمه شركت ثبتش چي ميشه ؟
5ارزش افزوده ها رو هم بگيد.
6بيمه پرداختي به پيمانكار رو بگيد.
7و هرچيز خاص ديگه كه ميدونين تو پيمانكاريا اتفاق ميفته.
خودتون بهتر ميدونين.

ممنون و متشكر.
یا فاطمه
همه لرزش دست و دلم از آن بود که عشق
پناهی گردد پروازی نه گریزگاهی گردد
آی عشق آی عشق چهره آبیت پیدا نیست

kiani

نقل قول از: beu_w در جون 28, 2013, 02:34:11 بعد از ظهر
با سلام خدمت آقاي كياني و خانم آيلان
آقاي كياني ثبت هاي تخصصي روش درصد پيشرفت كار رو گفتيد استفاده برديم ممنون.
ببينيد حسابدار قبلي همه ي مخارج رو به هزينه دوره و همه ي صورت وضعيت هاي تاييد شده +يه صورت وضعيت تاييد نشده رو به حساب درامد دوره برده و حساب دارايي رو ايجاد نكرده و حساب صورت وضعيت تاييد شده هم وجود ندارد. دفاتر رد شده ولي حسابرسي شده و نظر مشروط ارائه شده. حالا اين سال مالي من ميخوام درصد پيشرفت رو حساب كنم و دارايي و صورت وضعيت تاييد شده رو تو حسابام داشته باشم . آيا بايد از سال قبل تعديلاتي انجام بدم ؟ اصلا ميتونم اين كارو كنم يا منم بايد درآمد هزينه بزنم ؟؟ دركل بايد چيكار كنم؟؟ لطفا راهنمايي بفرماييد. با تشكر
سلام اگر تاپيك ديگري در اين خصوص باز ميشد فكر ميكنم بهتر بود
نميدانم جسابرس چرا گزارش مردود (يا عدم اظهار نظر )نداده است!!
صورت وضعيت هاي تاييد نشده اصلا قابل ثبت نيست.در ادامه بحث به سرفصل هاي هر جساب اشاره خواهم كرد.حسابهاي غير مرتبط (بنا هم روش استاندارد وهم براي غير استاندارد شناسايي درامد ) ميبايست تعديلات سود وزياني را اعمال بفرماييد.
اگه ميشه ثبت هاي ديگه هم بگيد چي ميشه . مثلا ثبت
1 تعهدات كارفرمايي كه ما انجام ميديم و بعدن از كارفرما وجهشو ميگيريم چي ميشه؟
اگر صورت وضعيت claimتان تاييد شده است جز حسابهاي دريافتني ثبت بفرماييد.(براي شناسايي درآمد نيز اگر از روش استاندارد رفتيد نشريه 185 سازمان حسابرسي را مطالعه بفرماييد-در بالا بخشي از آن را اشاره كردم)
2اگه هنگام دريافت وجه صورت وضعيت برگ ماليات قطعي رو بما ندن اصلا دركل اين كارفرما ماليات رو پرداخت نكنه ما ميتونيم هنگام دريافت پيش پرداخت ماليات رو بدهكار كنيم؟ لطفا ثبتش رو بگيد.
اگر از صورت وضعيتتان كم شده باشد ولي پرداخت نشده باشد ،اصل و فرع آن طبق دستورالعممل شماره 60159/8432-201 از كارفرما مطالبه خواهد شد.متوجه منظروتان از دريافت پيش پرداخت را متوجه نميشوم؟! پيش پرداختي كه از كارفرما ميگيريد(ماليات تعلق نميگيرد)
3- اگر كارفرما بيمه رو پرداخت نكنه بعدش از تامين اجتماعي استعلام كنيم كه فلان مبلغ بايد پرداخت كنيم و كارفرما چكشو در وجه ما بريزه و ما بديم به اداره بيمه . ثبت رويداد دريافت صورت وضعيت  ودريافت چك و بقيه ثبتاش چي ميشه؟(دركل عدم پرداخت كسورات صورت وضعيت ها به ادارات مرتبط )
ساير ح دريافتني از كارفرما **
سپرده بيمه                               **
ساير ح پرداختني به تامين اجتماعي**
به ميزان كل مبلغ بدهي به بيمه س ح دريافتني را بدهكار ،مانده سپرده بيمه را بستانكار و مابالتفاوت را به حساب تامين اجتماعي سند بزنيد
4اگر كارفرما بجاي پول بما مثلا زمين بده البته به اسمه مديرعامل نه به اسمه شركت ثبتش چي ميشه ؟
البته بايد به نام شركت باشد،علي ايحال
جاري شركا            **
ح دريافتني از كارفرما      **
بعد از اينكه به نام شركت شد:
زمين  **
جاري شركا**
5ارزش افزوده ها رو هم بگيد.
؟؟؟!!
به ناخالص صورت وضعيت اضافه ميشود و در سرفصل ساير ح دريافتني (براي صورت وضعيت تاييد شده توسط كارفرما) طبقه بندي ميشود تا زمان پرداخت.
6بيمه پرداختي به پيمانكار رو بگيد.
شركت به پيمانكار بيمه پرداخت ميكند؟؟!!

باقي موارد را نيز در ادمه با كمك شما و ساير دوستان تشريح خواهيم كرد .

شادباشيد
اگر صخره و سنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشد

صدای آب هرگز زیبا نخواهد شد

beu_w

با سلام و تشكر از شما.
يك مدير لطفا اين سوالاتو به يه تايپيك ديگه اتقال بده. خانم آيلان شما فكر كنم بتونيد.
حسابرسا واسه شركتاي كوچيك زياد قانوني عمل نميكنن 3-4 مليون ميگيرن بعد يه نظر مشروط ميدن و تمام. من نميتونم بگم چرا نظر مردود صادر نكرده.
سنواتي ****
     ح دريافتني *****
هنگام ثبتش ح دريافتني زده
ح دريافتني *****
      صورت وضعيت تاييد شده ****
اينجوري منظورتونه ؟
من ميتونم تو امسال حساب دارايي در جريان و صورت وضعيت تاييد شده رو استفاده كنم؟ مانده بايد براشون از سال قبل بيارم ؟ مشكلي برام ايجاد نميكنه؟

منظورم از پيش پرداخت اين بود كه هنگام دريافت وجه صورت وضعيت بدليل اينكه كارفرما به اداره دارايي وجهي رو پرداخت نكرده تا اون لحضه پس من ثبت ميزنم
بانك
   ح دريافتني
اينجا پيش پرداخت ماليات رو نمينويسم.

پس ميفرماييد كه تعهدات كارفرمايرو بعنوان درآمد شناسايي بكنيم.

بعضي از پيمان ها علاوه بر ارزش افزوده به پيمانكار 5%بيمه هم پرداخت ميشه و مبلغ دريافتي پيمانكار ميشه خاص پرداختي +ارزش افزوده+بيمه
ويرايش( 1.6 هزينه بيمه و 5 سهم كارفرما 6.6 كه از  صورت وضعيت 6.6 كسر و 5 اضافه در نهايت 1.6 هزينه)

بازم ممنون.

beu_w

با سلام. و تشکر
من 3تا پیمان دارم یکیش از سال قبل منتقل شده و 2تاش تو امساله سال قبل حسابدار درآمد رو تا صورت وضعیت های تایید شده و حتی تایید نشه زده و هزینه هایرو هم مستقیما برده به هزینه دوره
الف ( هر گاه توانایي برآورد ماحصل یک پیمان به گونه اي قابل اتکا وجود داشته باشد:
باید سهم مناسبي از درآمد و مخارج کل پیمان )باتوجه به میزان تکمیل پیمان در تاریخ ترازنامه( به ترتیب به عنوان
درآمد و هزینه شناسایي شود.
ب ( هر گاه توانایي برآورد ماحصل یک پیمان به گونه اي قابل اتکا وجود نداشته باشد:
-1 درآمد باید تا میزان مخارج تحمل شده اي که احتمال بازیافت آن وجود دارد شناسایي شود.
-2 مخارج پیمان در دوره وقوع به عنوان هزینه شناسایي شود.

حالا من ادامه کار ایشون میتونم اون پیمان رو به روش ایشون ثبت کنم و پیمان های جدید رو طبق بند الف انجام بدم ؟
تغییر در رویه نیست ؟
روش شناخت درامد به میزان مخارج قابل بازیافت یا روش کار تکمیل شده
روش درصد پیشرفت کار
حتما که هست :((
تکلیف من چیه ؟ طبق روش قبلی همه چیزو ثبت کنم؟

روش حسابداری شناسایی سود پیمانکاری: -
استاندارد ایران (9) : صرفاً روش درصد پیشرفت کار
استاندارد بین المللی ( 11 ) : صرفاً روش درصد پیشرفت کار
استاندارد آمریکا ( FASB ): ترجیحا درصد پیشرفت کار و بکار گیری روش کار تکمیل شده در شرایط خاص.
در چه صورت من میتونم تغیر رویه بدم ؟
لطفا راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

Share via facebook Share via linkedin Share via pinterest Share via reddit Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
روش درصد پیشرفت کار - پیمانکاری

نویسنده آیلان در حسابداری پیمانکاری

9 ارسال
11148 مشاهده
آخرین ارسال: جولای 07, 2015, 08:58:35 قبل از ظهر
توسط
mortezaz
رعایت استاندارد شماره 9 در حسابهای پیمانکاری

نویسنده اکبرزاده در حسابداری پیمانکاری

1 ارسال
2598 مشاهده
آخرین ارسال: اکتبر 01, 2012, 11:20:51 قبل از ظهر
توسط
maryamhosseini
نحوه ارسال اطلاعات قراردادهاي پيمانکاري بر مبناي روش درصد پيشرفت کار در راستاي دستورالعمل اجرائي ماده 169 مکرر قانون مالياتهاي مستقيم

نویسنده اکبرزاده در قانون مالیاتهای مستقیم - باب چهارم - در مقررات مختلفه - ماده 132 الی 218

0 ارسال
1376 مشاهده
آخرین ارسال: می 23, 2014, 11:57:32 بعد از ظهر
توسط
اکبرزاده
ماده197 - پیمانکاری یک درصد کل مبلغ قرارداد

نویسنده قنبری در حسابداری مالیاتی

1 ارسال
1879 مشاهده
آخرین ارسال: ژانویه 17, 2015, 09:41:16 قبل از ظهر
توسط