ماليات تكليفي

نویسنده محسن جمالی, جولای 15, 2013, 04:36:41 بعد از ظهر

« نحوه ثبت تعدیل مالیات برگشتی | نحوه ثبت مالیات سهم اتاق بازرگانی »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

محسن جمالی

باسلام و خسته نباشيد

شركت ما يكسري قرارداد هايي دارد كه كالا هايي را بسازد و به طرف مقابل بفروشد خب سوالم اينكه
الف)وقتي ما به طرف مقابل فروش داريم ثبت ماليات تكليفي اونا چگونه ثبت كنيم؟اين در حاليكه ما در فاكتور فروشي كه داريم نميايم ماليات تكليفيا در فاكتور كسر بكنيم ،بعدا  اون طرف خودش مياد از مبلغ خالص فاكتور ماليات تكلفيا كسر ميكنه و خالص اونا براي ما واريز ميكنه بعد وقتي مالياتها را پرداخت كرد ما از اون فيشاي واريزي را ميگيرم. 
ب)آيا ميشود ثبت مالياتهاي تكلفي را نزنيم و در پايان سال يك ثبت كلي بابت كل ماليات هاي تكليفي همه فاكتورهاي فروش مربوط به اون قرارداد رابزنيم و نيايم تك تك بابت هر فاكتور ثبت ماليات تكليفيا بزنيم؟

آیلان

درود بر شما

در این باره در تاپیکی دیگر نیزمفصل بحث شده بود اما به صورت مختصر عرض میکنم:

طبق بخشنامه ذیل :

«بخشنامه»

شماره:   200 / 20000

تاریخ:   1391 / 10 / 10

پیوست:   ندارد 
خلاصه موضوع:   ابلاغ قانون اصلاح ماده 9 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات و اصلاح ماده 104 ق. م. م. و رفع ابهام در خصوص مواد 7، 8 و 9 قانون مذکور

پیرو بخشنامه شماره 12392/200 مورخ 21/6/91 بدین وسیله اصلاحیه ماده 9 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات و اصلاح ماده 104 قانون مالیات‌های مستقیم که طی شماره 529 مورخ 91/9/30 در روزنامه رسمی کشور درج گردیده است به شرح زیر جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

«ماده 9- کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 2 این قانون که طرف قرارداد با پیمانکاران و مهندسین مشاور می‌باشند مکلفند مالیات و عوارض مربوط به هر صورت‌وضعیت را ظرف دو ماه از دریافت صورت‌وضعیت پرداخت نمایند در غیر این‌صورت دستگاه مذکور مشمول پرداخت اصل و عوارض متعلق و جریمه‌های مربوط به آن می‌گردد.»

همچنین نظر به سؤالات و ابهامات مطرح شده در خصوص مواد 7، 8 و 9 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن در امر صادرات و اصلاح ماده 104 قانون مالیات‌های مستقیم و به منظور تبیین مفاد بخشنامه شماره 12392/200 مورخ 21/6/91 و اجرای صحیح مقررات مقرر می‌دارد:
1- همان‌طور که از عنوان قانون صدرالاشاره مستفاد می‌گردد، قانون مذکور در ارتباط با حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی و ...و همچنین اصلاح ماده 104 قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشد که قانون‌گذار در ماده 8 آن، نرخ علی‌الحساب مالیات موضوع ماده 104 قانون مالیات‌های مستقیم را از پنج درصد (5%) به سه درصد (3%) کاهش داده و مهلت پرداخت وجوه کسر شده به حساب‌های تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی را برای هر ماه حداکثر تا پایان ماه بعد مقرر نموده است ضمناً همان‌گونه که در قسمت اخیر بخشنامه فوق‌الاشاره تصریح گردیده است، از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون یاد شده (25/6/91) اشخاص موضوع صدر ماده 104 قانون مالیات‌های مستقیم مکلفند در هر مورد که بابت امور مصرح در ماده مذکور و موارد الحاقی در اجرای تبصره 5 آن، وجوهی را پرداخت می‌نمایند سه درصد (3%) آن را به عنوان علی‌الحساب مالیات مؤدی (دریافت‌کننده وجوه) کسر و حداکثر تا پایان ماه بعد به حساب‌های تعیین شده واریز و رسید آن را به مؤدی تسلیم نمایند. بنابراین کسر و ایصال علی‌الحساب مالیات توسط کارفرمایان از وجوه پرداختی از تاریخ 25/6/91 به بعد فارغ از تاریخ برگزاری مناقصه و یا انعقاد قرارداد موضوع ماده 7 قانون صدرالذکر خواهد بود.
2- در ارتباط با ماده 9 قانون فوق‌الاشاره، مراد مقنن از ذکر عبارت «مالیات و عوارض متعلق به هر صورت‌وضعیت را ظرف دو ماه از دریافت صورت‌وضعیت پرداخت نماید» مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد که کارفرما مکلف است از تاریخ دریافت صورت‌وضعیت نسبت به پرداخت مالیات و عوارض متعلق حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ دریافت صورت‌وضعیت به پیمانکار اقدام نماید در غیر این‌صورت مشمول پرداخت اصل مالیات و عوارض متعلق و جریمه‌های مربوط به آن می‌گردد. از آنجایی که قانون‌گذار در رابطه با موعد سررسید پرداخت علی‌الحساب مالیات موضوع ماده 104 اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم در ماده 8 قانون مزبور تعیین تکلیف نموده است، بنابراین حکم ماده 9 قانون یاد شده تأثیری در اجرای ماده 8 نخواهد داشت.
علی عسکری
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

پرداخت کنند گان وجوه که همان مشتری های شما هستند عملی صحیح را انجام میدهند به این صورت که با موارد بلد شده برای شما نمایش داده شده است در مورد سوال الف شما باید عرض کنم که اصلا نباید در فاکتور شما مالیات تکلیفی را کسر کنید همان طور که میدانید در فاکتور مورد قبول دارایی نیز چنین چیزی تعبیه نشده است و شما قادر به این کار نیستید ببینید همه شرکتها بایستی 25 درصد از سودشان را به عنوان سهم دولت از سود شرکت کسر و تحت عنوان مالیات عملکرد بپردازند حال برای اشخاص مشمول ماده 104 همین موضوع مصداق دارد با یک تفاوت، وآن تفاوت این است که این اشخاص باید همان مالیات 25 درصدی را به صورت پیش پرداخت از هر درآمدشان 3 درصد را کسر و جلوجلو به دارایی بپردازند و در ممیزی نهایی زیاده پرداخت و کسری آن مشخص خواهد شد که اگر اضافه پرداختی داشتید مسترد میشود و اگر میباست پرداختی داشته باشید پرداخت میکنید که در نهایت به همان مبلغ 25 درصد مالیات عملکرد سهم دولت برسید.

در مورد سوال ب پاسخ منفی است!چرا که همان طور که در قانون مشاهده میفرمایید (ماده 104 قانون مالیاتهای مسقیم) پرداخت کننده وجوه (مشتری شما) بایستی از هر پرداخت به شما مالیات تکلیفی خود را (که میشود همان پیش پرداخت مالیات شما)  کسر تا یک ماه مهلت واریز به حساب مشخص شده دارایی را دارد،که اگر این کار را نکند مشمول جریمه این قانون خواهد بود.

ماده 199- هر شخص حقیقی یا حقوقی که به موجب مقررات این قانون مکلف به کسر و ایصال مالیات مؤدیان دیگر می‌باشد در صورت تخلف از انجام وظایف مقرره علاوه بر مسئولیت تضامنی که با مؤدی در پرداخت مالیات خواهد داشت مشمول جریمه‌ای معادل 20% مالیات پرداخت نشده خواهد بود.

با احترام

محسن جمالی

باتشكر  و احترام  بابت توضيحات خوبتان

حالا در رابطه با ثبت حسابداري ماليات تكليفي آيا ما مي توانيم تا زماني كه مشتري ما فيشها واريزي ماليات تكليفي را براي ما ارسال نكرده ثبت حسابداري آن را نزنيم و موقعي كه فيشها را دريافت كرديم ثبت حسابداري آن را بزنيم. كه در واقع ثبت ما  در هنگام دريافت فيش مي شود

پيش پرداخت ماليات ****
                 حسابهاي دريافتني ****

التماس دعا

آیلان

درود بر شما

ثبت پیش پرداخت مالیات را شما هنگامی میزنید که مشتری مبلغ را واریز کرده است یعنی شما هنگامی که مبلغ فاکتوری را که مشمول ماده 104 مذکور است را از مشتری دریافت میکنید متوجه واریز یا عدم واریز ایشان خواهید شد چرا که اساسا زمان کسر وجه 3 % مالیات مزبور، دقیقا زمان پرداخت وجه مشتری بابت آن فاکتور به شما است یعنی اگر پرداخت آن مشتری بابت آن فاکتور سه ماه دیرتر باشد مهلت پرداخت مالیات یک ماه بعد از آن سه ماه خواهد بود.
نمیدانم متوجه منظور بنده از تفسیر قانون شدید یا خیر، در هر حال اگر ابهامی وجود داشت بفرمایید تا بیشتر توضیح دهم.

با احترام

محسن جمالی

با تشكر

بله توضيحات شما بسيار خوب و روان و جاي ابهامي را باقي نگذاشته ازاين بابت خيلي ممنون و سپاسگذارم .

در اين جا يك سوالي كه براي من پيش آمد اين است كه وقتي ثبت را موقع دريافت فيش از مشتري اينگونه زديم
يش پرداخت ماليات /پيش پرداخت ماليات(تکليفي)/شركت آلفا****
                 حسابهاي دريافتني/حسابهاي دريافتني شركتها/شركت آلفا ****
حساب پيش پرداخت ماليات به چه حسابي بسته مي شود يا بهتر بگم تكليف پيش پرداخت ماليات چه ميشود آيا وقتي داريي اومد ماليات قطعي ما را مشخص كرد اون موقع ميايم بخشي از اون مبلغ را به حساب پيش پرداخت ميزنيم ؟؟؟؟

آیلان

نقل قول از: محسن جمالی در جولای 17, 2013, 10:18:35 قبل از ظهر

يش پرداخت ماليات /پيش پرداخت ماليات(تکليفي)/شركت آلفا****
                 حسابهاي دريافتني/حسابهاي دريافتني شركتها/شركت آلفا ****

درود بر شما

اول از همه لطف بفرمایید لفظ تکلیفی را از انتهای پیش پرداخت مالیات بردارید چون این مالیات برای خدمت دهنده که شما هستید تکلیفی نخواهد بودپیش پرداخت مالیات عملکرد شما است برای خدمت گیرنده یا همان مشتری شما حکم تکلیفی راخواهد داشت.
مطلب بعد این است که پیش پرداخت مالیات حسابی نیست که بخواهید آخر دوره مثل حسابهای موقت آن را ببندید این یک حساب دائم است و به دوره مالی بعد منتقل میشود اما در صورتهای مالی حاصل تهاتر پیش پرداخت و ذخیره نمایش داده میشود ولی در اظهارنامه نمیتوانید این دو را با هم تهاتر کنید و در نهایت در سالی که پرونده شما مورد بررسی قرار گرفت باید ما به تفاوت پیش پرداخت تا ذخیره مالیات (یا بعضا مالیات پرداختنی)را به عنوان مالیات قطعی بپردازید.
در ادامه اگر مایل باشید برای درک مثالی با ارقام داشته باشیم.

با احترام

ساناز

نقل قول از: آیلان در جولای 15, 2013, 07:52:53 بعد از ظهر

پرداخت کنند گان وجوه که همان مشتری های شما هستند عملی صحیح را انجام میدهند به این صورت که با موارد بلد شده برای شما نمایش داده شده است در مورد سوال الف شما باید عرض کنم که اصلا نباید در فاکتور شما مالیات تکلیفی را کسر کنید همان طور که میدانید در فاکتور مورد قبول دارایی نیز چنین چیزی تعبیه نشده است و شما قادر به این کار نیستید ببینید همه شرکتها بایستی 25 درصد از سودشان را به عنوان سهم دولت از سود شرکت کسر و تحت عنوان مالیات عملکرد بپردازند حال برای اشخاص مشمول ماده 104 همین موضوع مصداق دارد با یک تفاوت، وآن تفاوت این است که این اشخاص باید همان مالیات 25 درصدی را به صورت پیش پرداخت از هر درآمدشان 3 درصد را کسر و جلوجلو به دارایی بپردازند و در ممیزی نهایی زیاده پرداخت و کسری آن مشخص خواهد شد که اگر اضافه پرداختی داشتید مسترد میشود و اگر میباست پرداختی داشته باشید پرداخت میکنید که در نهایت به همان مبلغ 25 درصد مالیات عملکرد سهم دولت برسید..

با احترام

این دو موضوع چه ربطی بهم دارند!!!
مالیات تکلیفی و عملکرد

من وقتی مالیات تکلیفی را پرداخت کنم (یا شرکت طرف مقابل 3درصد را کسر کند ) عملا از درامد من این مبلغ کسر شده است

مثلا فرض کنید من کارکردی را که ارایه کرده ام به مبلغ 1000 ریال است بعد از کسر 3 درصد توسط کارفرما من مبلغ 970 ریال را دریافت میکنم
حالا برای مالیات عملکرد اگر هزینه دوره من 670 ریال باشد من دارم
970-670=300
حالا مالیات عملکرد من 25 درصد 300 ریال است که میشود 75 ریال

آیا دارایی از این 75 ریال مالیات عملکرد من 30 ریال تکلیفی را کسر میکند ؟ خیر
چون قبلا کسر شده و در نهایت درامد من کمتر شده است
پس بنظر من ایندو دو مقوله جدا هستند

Share via facebook Share via linkedin Share via pinterest Share via reddit Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/clip.png
مطالبه ماليات از مکلفين به کسر و ايصال ماليات مؤديان ديگر

نویسنده اکبرزاده در قانون مالیاتهای مستقیم - باب سوم - مالیات بر درآمد - ماده 52 الی 131

0 ارسال
1297 مشاهده
آخرین ارسال: مارس 13, 2014, 12:16:29 بعد از ظهر
توسط
اکبرزاده
ابلاغ دستورالعمل رسيدگي و استرداد ماليات و عوارض مؤديان نظام ماليات بر ارزش افزوده

نویسنده اکبرزاده در ارزش افزوده

0 ارسال
1752 مشاهده
آخرین ارسال: اکتبر 03, 2015, 01:20:46 قبل از ظهر
توسط
اکبرزاده
https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
دستورالعمل خوداظهاري درآمد مشمول ماليات و ماليات اعضاي سازمان نظام پزشکي کشور

نویسنده اکبرزاده در قانون مالیاتهای مستقیم - باب چهارم - در مقررات مختلفه - ماده 132 الی 218

0 ارسال
926 مشاهده
آخرین ارسال: جولای 25, 2013, 04:48:42 بعد از ظهر
توسط
اکبرزاده
https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
چگونگي تسري حکم موضوع ماده(216) قانون ماليات­هاي مستقيم به ماليات بر ارزش افزوده

نویسنده اکبرزاده در ارزش افزوده

0 ارسال
1074 مشاهده
آخرین ارسال: فبریه 03, 2017, 05:56:51 بعد از ظهر
توسط
اکبرزاده
لازم­الاجرا شدن قانون موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و جلوگيري از فرار مالياتي در مورد ماليات

نویسنده اکبرزاده در قانون مالیاتهای مستقیم - باب چهارم - در مقررات مختلفه - ماده 132 الی 218

0 ارسال
959 مشاهده
آخرین ارسال: می 16, 2015, 10:52:36 بعد از ظهر
توسط
اکبرزاده
خوداظهاري درآمد مشمول ماليات و ماليات عملکرد سال 1392 در اجراي ماده 158 قانون مالياتهاي مستقيم

0 ارسال
1421 مشاهده
آخرین ارسال: جولای 26, 2014, 11:41:05 قبل از ظهر
توسط
اکبرزاده
دستورالعمل خوداظهاري درآمد مشمول ماليات و ماليات عملکرد سال 1392 اعضاي سازمان نظام مهندسي ساختمان در

0 ارسال
1407 مشاهده
آخرین ارسال: آگوست 17, 2014, 10:34:32 قبل از ظهر
توسط
اکبرزاده

خدمات حسابداری

موسسه رستا تراز پارسه اصطلاحات حسابداری طراحی سایت و انجمن حسابداری

سایر پرتال ها

فروم متا انجمن بورس و اوراق بهادار ثبت آگهی رایگان