سوال

نویسنده آیلان, دسامبر 29, 2012, 05:05:06 بعد از ظهر

« كالاي اهدايي | درآمد نقدی و تعهدی »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آیلان

درود بر همه

دوستان شرکتی قرار است شرکت دیگری را که مدیریت تقریبا یکسان هستند ساپورت کند بنابر این شرکت اولی قبولدار میشود که تمامی مخارج شرکت دوم را پرداخت کند ولی با دریافت کارمزد، بدین صورت که شرکت اول از شرکت دوم خرید انجام میدهد و شرکت دوم مبالغی خیلی خیلی بالاتر از شرکت اول میگیرد و صرف مخارج خود میکند حال شرکت دوم به نوعی جزو بستانکاران شرکت اول است اما به دلیل دریافت های بالا بدهی بسیاری دارد که باید به شرکت اول بپردازد حال شرکت اول برای ایشان کارمزدی را در نظر گرفته است مثلا مانده حساب ایشان در هر نیمه ماه محاسبه شده و برای آن مبلغ درصدی کارمزد هم در نظر گرفته و به حساب ایشان منظور میکنند
اما در این بین شرکت دوم مبالغ خود را نقدی تسویه نمیکند بلکه چک میپردازد و در مواردی ممکن است بعد از مدتی یعنی قبل از تاریخ موعد چک اقدام به پس گرفتن آن کند که ممکن است در نیمه اول با در نظر گرفتن آن چک کارمرد حساب شده باشد حال شما چگونه حساب این شرکت را نگه میدارید که همه چیز درست محاسبه شده باشد؟

با احترام

هومن دست ورز

سرکارخانم آیلان برای روشن شدن موضوع
نقل قولدوستان شرکتی قرار است شرکت دیگری را که مدیریت تقریبا یکسان هستند
منظور مالکیت هر 2 شرکت مربوط به یک شخص است؟
نقل قولبنابر این شرکت اولی قبولدار میشود که تمامی مخارج شرکت دوم را پرداخت کند
این پرداختی از محل شرکا است یا بانک شرکت اول؟
نقل قولبنابر این شرکت اولی قبولدار میشود که تمامی مخارج شرکت دوم را پرداخت کند
این دریافتهای بالا به چه دلیل و محل تامین وجه آن؟؟
در ضمن ایا کارمزد برای شرکت اول ماهیت  هزینه و برای شرکت دوم جنبه درآمد دارد؟

آیلان

درود بر شما

تشکر میکنم از توجه شما به موضوع

نقل قول از: هومن دست ورز در دسامبر 29, 2012, 09:23:12 بعد از ظهر

منظور مالکیت هر 2 شرکت مربوط به یک شخص است؟

بله آنها دو برادر هستند در قالب یک نفر یعنی جیب هر دو یکی است اما یکی ثروتمند و دیگری نیازمند به کمک اولی البته کمک اولی به ایشان خیلی هم مجانی نیست خیلی واضح بگویم نزول میدهد

این پرداختی از محل شرکا است یا بانک شرکت اول؟

بله از محل شرکا ست که البته به اسم شرکت بردار و بگذار ها انجام میشود

این دریافتهای بالا به چه دلیل و محل تامین وجه آن؟؟
در ضمن ایا کارمزد برای شرکت اول ماهیت  هزینه و برای شرکت دوم جنبه درآمد دارد؟

دلیلش کمک برادر به برادر است،محل تامین وجه آن درآمد شرکت اولی است که به شرکت دومی قرض میدهد و کارمزد دریافت میکند
بله دقیقا تامین وجه شرکت دوم از طرف شرکت اول برای دومی هزینه و برای اولی درآمد محسوب میشود البته این یک فرایند کاملا شخصی است و اعلام نخواهد شد

جناب اقای دست ورز بنده نظر خودم را به شما اعلام میدارم و لطفا کمک کنید که در کجا با نظر بنده موافق و در کجا مخالف هستید
در ابتدا عرض کنم به دلیل اینکه چکهایی که شرکت دوم به ما میدهد ممکن است مدتی بعد پس بگیرد و این چک به مرحله وصول نرسد پس بنده تصمیم گرفتم این چکها را تا زمانی که پاس نمیوشد در حساب انتظامی نگه داری کنم و به محض پاس شدن از حساب انتظامی خارج و شرکت دوم را بدهکار کنم
مورد بعدی نحوه محاسبه کارمزد این مبلغی است که دست شرکت دومی دارم مثلا من 2،000،000 ریال از ایشان جنس میخرم اما 5،000،000 ریال به ایشان  قرض میدهم که مخارج خود را بتوناد انجام دهد حال از طرفی قرار است هر 15 روز یکبار با ایشان تسویه کنم یعنی ایشان بستانکار واقعی من است اما در کنار کلی بدهی به من دارد حال در این میان ممکن است چک بیشتری هم به من بپردازد که موعد آن نرسیده است اما من آن چکها را به حساب ایشان نبردم
حال برای محاسبه این مانده حساب ایشان باز به مشکل میخوریم به این صورت که مثلا من هر 15 ور زیکبار باید هم وجه بستانکاری واقعی ایشان را بابت خریدهایی که از ایشان انجام میدهم تسویه کنم هم برای مانده حساب ایشان کارمزدی شناسایی کنم اما متاسفانه نمیتوان یک حساب برای ایشان باز کرد چون ایشان از طرفی بستانکار(واقعی) و از طرفی بدهکار است ایا فرمول خاصی برای نحوه این مدل کار کردن وجود دارد؟و برای نزول مورد نظر مثالمون آیا مطابق بازار کسر نزول 1200 میباشد یا مانند بانک 2400؟
کلا کاری نیست که نشود اما کلی درسر و ریره کاری دارد که از حوصله و وقت خارج است تازه در این میان مواردی است که شرکت دوم خود باید بپردازد باز ما برای ایشان میپردازیم مثلا بایستی ارزش افزوده اش را پرداخت کند ما برای ایشان میپردازیم و کلی زد و بند های دیگر...

تشکر میکنم بنده را در این مسیر راهنما باشید

با احترام

هومن دست ورز

با تشکر
البته قبل از اعلام هر گونه نظر ،باید از تمامی امکانات منجمله سیستم مالی،چارت سازمانی، مسئولیت گزارش دهی، وجود حسابرس داخلی وتوقعات اعضای هیت مدیره و ..... مطلع بود.

در مورد حسابهای انتظامی بنده خیلی موافق نیستم چون همان طور که مطلع هستید این حسابها فاقد ماهیت می باشد و در هیچ جای صورت های مالی نمایانگر نمی باشد از طرفی امکان کنترل و رد یابی شماره این چکها علی الخصوص اگر از بانک شرکت پرداخت شود وجود ندارد که ممکن است کتمان آن شما را دچار دردسر کند.البته عرض میکنم بنده از جزییات کار واقف نیستم ولی اگز از بانک شرکت پرداخت می شود حتما انها را ثبت بفرمایید و ثبت انها را لحاظ کنیدو اگر هم چک را عودت کردید از حساب اسناد خارج و به بدهکاری ایشان لحاظ کنید.
نقل قولمورد بعدی نحوه محاسبه کارمزد این مبلغی است که دست شرکت دومی دارم مثلا من 2،000،000 ریال از ایشان جنس میخرم اما 5،000،000 ریال به ایشان  قرض میدهم که مخارج خود را بتوناد انجام دهد حال از طرفی قرار است هر 15 روز یکبار با ایشان تسویه کنم یعنی ایشان بستانکار واقعی من است اما در کنار کلی بدهی به من دارد حال در این میان ممکن است چک بیشتری هم به من بپردازد که موعد آن نرسیده است اما من آن چکها را به حساب ایشان نبردم
ببینید به نظر بنده خرید از ایشان را به حساب بستانکاران تجاری و قرضی را که به ایشان می دهید در حساب دریافتنی غیر تجاری(به روایتی میتوان به حساب برداشت شرکا هم منظور کرد) ثبت کنید دو حساب متفاوت از هم با ماهیتهای متفاوت.در عمل با مثال حرکت کنیم.
موقع خرید:
خرید 2000000
                   بستانکاران تجاری 2000000
اگر قرض دهید :
حساب دریافتنی غیر تجاری5000000
                                       جاری شرکا/بانک 5000000
عملا دریافتی که شما دارید حتی اگر بیشتراز مبلغ دستقرض پس از کسر تسویه حساب خرید بابت عودت دستقرض و بهره ان می باشد که می توان بدین شکل  عمل نمود:مثلا 6000000دریافتی دارید:
بستانکارن تجاری 2000000
اسناد دریافتنی6000000
                        درامد بهره (فرضی)           1000000
                        حساب دریافتنی غیر تجاری 2000000             
در این حالت ممکنه  مانده حساب دریافتنی غیرتجاری بستانکار شود (  البته در عمل منطقا شرکت دوم پس ازکسر تسویه حساب خرید مابقی مبلغ بدهی و هزینه بهره خود را پرداخت میکندکه در این حالت مانده حساب دریافتنی غیر تجاری صفر می گردد.)
موقع وصول چک : 
جاری شرکا/بانک شخص///////
                                اسناد دریافتنی/////////
سعی کنید این چکها را به حساب بانک شرکت واریز نکنید چون عمدتا بابت عودت دستقرض و بهره آن از شرکت دوم  می باشد.
نقل قولحال برای محاسبه این مانده حساب ایشان باز به مشکل میخوریم به این صورت که مثلا من هر 15 ور زیکبار باید هم وجه بستانکاری واقعی ایشان را بابت خریدهایی که از ایشان انجام میدهم تسویه کنم هم برای مانده حساب ایشان کارمزدی شناسایی کنم اما متاسفانه نمیتوان یک حساب برای ایشان باز کرد چون ایشان از طرفی بستانکار(واقعی) و از طرفی بدهکار است ایا فرمول خاصی برای نحوه این مدل کار کردن وجود دارد؟
همان طور که عرض کردم حتما 2 حساب برای ایشان باز کنید یکی در حساب دریافتنی غیر تجاری و دیگری در حساب بستانکاران تجاری.
البته این برداشت بنده بود .اگر موردی بود بفرمایید

آیلان

نقل قول از: هومن دست ورز در دسامبر 30, 2012, 09:30:42 بعد از ظهر
با تشکر
البته قبل از اعلام هر گونه نظر ،باید از تمامی امکانات منجمله سیستم مالی،چارت سازمانی، مسئولیت گزارش دهی، وجود حسابرس داخلی وتوقعات اعضای هیت مدیره و ..... مطلع بود.

درود مجدد

قربان در این باره نگرانی وجود ندارد و فعلا تنها توقع هیئت مدیره درست محاسبه کردن این روند میباشد

در مورد حسابهای انتظامی بنده خیلی موافق نیستم چون همان طور که مطلع هستید این حسابها فاقد ماهیت می باشد و در هیچ جای صورت های مالی نمایانگر نمی باشد از طرفی امکان کنترل و رد یابی شماره این چکها علی الخصوص اگر از بانک شرکت پرداخت شود وجود ندارد که ممکن است کتمان آن شما را دچار دردسر کند.البته عرض میکنم بنده از جزییات کار واقف نیستم ولی اگز از بانک شرکت پرداخت می شود حتما انها را ثبت بفرمایید و ثبت انها را لحاظ کنیدو اگر هم چک را عودت کردید از حساب اسناد خارج و به بدهکاری ایشان لحاظ کنید.
در مورد این قسمت از فرمایشتان عرض کنم که حسابهای انتظامی را برای کنترل ورود و خروج انتخاب کردم زیرا که طبق فرمایش شما ماهیت خنثی دارد و تاثیری در حسابها نمیگذارد چرا که تا زمانی که چک آنها پاس نشود، نباید به اعتبار آنها اضافه شده و هنگام محاسبه کارمزد نیمه ماه اعمال شوند اگر من این چکها را به حساب ایشان ببرم در نیمه ماه از مبلغ بدهی ایشان کسر کرده و کارمزد کمتری را به خود میگیرد در حالی که ممکن است روز بعد از احتساب کارمزد ایشان چک را پس بگیرد
و اما در مورد کنترل چکها، چک مزبور را در هنگام دریافت به حساب انتظامی برده و تا زمانی که پاس نشود در همین حساب میماند اما زمانی که پاس شد از حساب انتظامی خارج و به حساب شرکت دوم میرود سیستم خرانه شرکت اجازه صدور چک برگشت شده و پشت نویسی را میدهد پس برای رهیابی آن نیز دچار مشکل نمیشویم
موقع خرید:
خرید 2000000
                   بستانکاران تجاری 2000000
اگر قرض دهید :
                                       جاری شرکا/بانک 5000000
عملا دریافتی که شما دارید حتی اگر بیشتراز مبلغ دستقرض پس از کسر تسویه حساب خرید بابت عودت دستقرض و بهره ان می باشد که می توان بدین شکل  عمل نمود:مثلا 6000000دریافتی دارید:
بستانکارن تجاری 2000000
اسناد دریافتنی6000000
                        درامد بهره (فرضی)           1000000
                        حساب دریافتنی غیر تجاری 2000000             

در این قسمت نیز به همان دلیلی که عرض کردم مبلغ کارمزد با مانده حساب ایشان متفاوت است چرا که چک مورد فرمایش شما(6،000،000 ریال)هنوز پاس نشده است
و نمیابیست در حساب ایشان نمایان شود و حساب را کاهش دهد عرض بنده این است که اعتباری به چکهای دریافتی از ایشان نیست امروز میآید ممکن است فردا پس بگیرد میخواهم تا زمانی که پاس نشده در حساب او لحاظ نگردد!چه کنم این معما حل شود...
مجددا از وقتی که میگذارید بسیار سپاسگزارم

با احترام

هومن دست ورز

با سلام
از صورت مسئله پیداست که مبنای محاسبه کارمزد مانده حساب بدهکاری ایشان (یعنی همان حساب دریافتنی غیر تجاری) می باشد . آیا راهکاری دیگری جهت محاسبه کارمزد وجود دارد ؟؟؟؟؟؟مثلا احتساب کارمزد نسبت به گردش حساب دریافتنی غیر تجاری در یک مقطع زمانی خاص نه مانده حساب دریافتنی غیر تجاری - یا طرح ریزی فرمول جهت محاسبه کارمزد در اکسل بر مبنای معیار خاصی

آیلان

درود بر شما

بله مانده بدهکاری حساب ایشان منهای بستانکاری بابت خرید هایی که از ایشان انجام میشود
البته این بین ممکن است مبالغی نیز واریز کند که بایستی کارمزد آن مبلغ نیز از تاریخ واریز محاسبه شود مثلا اگر کارمزد مبلغ دست ایشان در ماه 20 درصد باشد بایستی کارمزد مانده حساب ایشان از ابتدا تا زمان واریز دوم یکبار (درصد کارمزد به نسبت روز)محاسیه شود و باز از زمان واریز دوم تا پایان ماه بار دیگر با توجه به مانده آن محاسبه شود البته مورد فر مایش شما خوب است که در اکسل فرمول بدهیم فکر میکنم شدنی باشد...

با احترام

Share via facebook Share via linkedin Share via pinterest Share via reddit Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

خدمات حسابداری

موسسه رستا تراز پارسه اصطلاحات حسابداری طراحی سایت و انجمن حسابداری

سایر پرتال ها

فروم متا انجمن بورس و اوراق بهادار ثبت آگهی رایگان