×

ثبت آگهی و تبلیغات رایگان کسب و کار، برند و شغل مورد نظر شما در وب سایت متا آگهی، همچنین علاوه بر درج رایگان تبلیغ می توانید کلیه اجناس نو و دست دوم خودتون رو هم معرفی کنید و شروع به یک تجارت کاملا آسان و سود ده نمایید.


پوکی استخوان و بیماری های مربوط به استخوان

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1348
آخرين ارسال pm 12:21:53 - 08/05/11
توسط Zohreh Gholami
ورزش درمانی بیماری های قلب و مفاصل Physical therapy and heart disease, arthritis

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 997
آخرين ارسال pm 20:57:47 - 07/03/11
توسط Zohreh Gholami
باید و نبایدها در کلاس های ورزشی *Dos and Don'ts for exercise classes*

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 727
آخرين ارسال am 09:06:33 - 07/04/11
توسط Zohreh Gholami
اثرات ورزش و فعالیت های بدنی بر قاعدگی و بارداری زنان

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 996
آخرين ارسال pm 19:05:55 - 08/09/11
توسط Zohreh Gholami
بررسی های لازم در بانوان قبل از شروع فصل مسابقات

نویسنده Zohreh Gholami

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1387
آخرين ارسال pm 19:29:10 - 08/09/11
توسط Zohreh Gholami
کمر درد و گودی کمر و راه های درمان گودی کمر(دفعات بازدید: 2733 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال دیدن موضوع.

کمر درد و گودی کمر و راه های درمان گودی کمر

در این مقاله می خواهیم به نکاتی درباره گودی کمر بپردازیم و در آخر به چند راهکار جهت درمان گودی کمر می پردازیم.

یکی از شایع ترین اختلالات در انحناهای ستون فقرات، گودی بیش از حد کمر است که به آن کمر گود یا لوردوز کمری می گویند.


گودی کمر و انحنای ستون فقرات
اگر ستون فقرات را از نیمرخ نگاه کنید، متوجه وجود یکسری فرو رفتگی ها و برجستگی هائی در قسمت های مختلف آن خواهید شد. در حالت طبیعی فقرات گردن دارای یک انحنا ( تقعر) به سمت داخل، فقرات پشتی انحنا بسمت خارج (تحدب) و ناحیه ی کمر انحنای رو به جلو (تقعر) می باشند. بدلیل شباهت این انحنای کمر به نمای ظاهری لوردهای انگلیسی در زمان ایستادن، اصطلاح لوردوز برای این حالت مورد استفاده قرار گرفته است. وجود این انحناها برای ما نقشی بسیار مهم داشته و بسیاری از توانائی های ما در اثر همین برجستگیها و فرورفتگیها پدید می آید، و اصولا توانائی ایستادن ما تا حد بسیار زیادی مدیون همین انحناهاست ! میزان انحنای ستون فقرات در یک ناحیه، بر سایر قسمت ها نیز اثر گذاشته و می تواند آنها را تغییر دهد.

وقتی میزان انحنای کمر به حدی بیشتر از میزان طبیعی آن میرسد برای نامیدن آن اصطلاحاً از کلمه ی هیپرلوردوزیس یا گودی بیش از حد کمر استفاده می کنیم.

چگونه گودی کمر بیش از حد و آزار دهنده می شود؟
ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می شود که سلامت و تعادل این عضله ها نقش چشمگیری در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات دارد. عدم تعادل در این عضلات (یعنی قوی بودن برخی و ضعف یا گرفتگی بعضی دیگر از آنها) موجب پدید آمدن ناهنجاری هائی در شکل کلی ستون فقرات خواهد شد. مهم ترین این عضله ها، عضلات شکمی، بازکننده های مفصل پا به لگن (همسترینگ ها و نیز عضله ی بزرگ پشت باسن) هستند که در ایجاد هیپرلوردوزیس نقش مهمی دارند.


گودی کمر علل زیادی دارد از جمله:
- آکندروپلازی: این بیماری در حقیقت ارثی بوده و با اختلالدر رشد و تکامل استخوان ها و نسوج غضروفی همراه است.
- التهاب دیسک کمر یا در اصطلاح علمی دیسکایتیس
- کیفوزیس یا قوز بیش از حد ناحیه ی پشت: در این حالت ستون فقرات کمر بطور جبرانی دچار انحنای بیش از حد می گردد.
- چاقی: خصوصا بزرگی بیش از حد شکم و ضعف عضلات این ناحیه باعث کشیدگی بیش از حد ستون فقرات بسمت جلو و افزایش گودی کمر خواهد شد.
- پوکی استخوان: با تسهیل تغییر ارتفاع و شکل نرمال مهره ها باعث تغییر انحناهای طبیعی ستون فقرات می شود.
- در رفتگی تدریجی مهر ه ها یا در اصطلاح علمی اسپوندیلولیستزیس: این حالت اغلب در ناحیه ی کمر دیده می شود و با لغزش یا جابجائی مهره ها همراه است. این بیماران معمولاً از کمر درد ، احساس جدا شدگی و لقی کمر، گودی بیش از حد کمر و برجستگی باسن شکایت دارند.
- ضعف عضلات شکمی در اثر علل مختل


چگونه می توان تشخیص داد که درست نشسته ایم؟
اغلب ما بدون اینکه خودمان آگاه باشیم، در بسیاری اوقات روز با بد نشستن و استفاده ناصحیح از ستون فقراتمان باعث تخریب و پیری زودرس و آن می شویم. بسیاری از دردهای گردن، کتف، شانه، کمر و... در اثر نا آگاهی از طرز استفاده صحیح از بدن بوجود می آیند.

برای درست نشستن، از یک صندلی مناسب بهره بگیرید. این صندلی باید توانائی تغییر ارتفاع را داشته و همچنین پشتی آن نیز بتواند قابل تنظیم باشد تا فشار های وارده بر ناحیه پشت را کاهش دهد. زانوهای شما باید همسطح مفصل لگنتان باشند.. سعی کنید صاف بنشینید و از لمیدن یا خم شدن بر روی میز کار پرهیز نمائید. در صورت نیاز می توانید کمرتان از یک بالشتک کوچک و مناسب برای کمرتان استفاده کنید.

بعد از تنظیم وضعیت سرو گردن، به پاهایتان توجه کنید! کف پاها را صاف بر روی زمین بگذارید و در صورت لزوم از یک زیر پائی مناسب استفاده کنید، از قرار دادن پاها را به صورت ضربدری یا روی نوک پنجه خودداری کنید. این کار از وارد شدن فشارهای بیش از حد بر مفاصل شما جلوگیری می کند. همچنین از جمع کردن پا زیر تنه خودداری کنید.

در صورتی که با مانیتور کامپیوتر کار می کنید، حداقل فاصله ی 25-75 سانتیمتر را ( بین چشم و صفحه ) الزامی است. برای این کار رعایت فاصله ای معادل طول بازو کفایت می کند. کافی است بالای صفحه مونیتور در سطح چشم شما باشد، برای این کار حتی می تواند با استفاده از چند کتاب استفاده کنید.


چند توصیه ساده و راحت برای پیشگیری و کاهش گودی بیش از حد کمر!
- هنگام نشستن، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید و صندلی خود را تنظیم کنید همچنین در صورت نیاز می توانید از یک بالشتک کوچک برای پر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید.
- هنگامی که ایستاده اید برای حمایت کمرتان بهتر است یک پا را مستقیم روی زمین و دیگری را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه (در سطحی کمی بالاتر از پپای دیگر قرار دهید).
- بهترین حالت برای خوابیدن این است که صورت و شکم رو به بالا باشد و یک بالش زیر زانوها قرار دهید، و اگر بخواهید بر روی شکم بخوابید حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.
- کفش های پاشنه بلند باعث افزایش گودی کمر می شوند پس بهتر است این کفش ها را مورد استفاده قرار ندهید.
- از تقویت عضلات شکم ، باسن و کمر غافل نباشید.


و در آخر به بیان چند حرکت اصلاحی ورزشی جهت درمان گودی کمر می پردازیم.
۱- به پشت بخوابید و عضلات شکم را  منقبض کنید و سرتان را از روی زمین بلند کنید اما به گردن فشار وارد نکنید.

۲- به پشت بخوابید و عضلات شکم و باسن را منقبض کنید و کمر را به زمین فشار دهید و چند لحظه این حالت را حفظ کنید. بعد از چند ثانیه استراحت دوباره این کار را تکرار کنید.

۳- پشت بخوابید و زانوها و ران ها را خم کنید. در حالی که دست ها را روی سینه قرار داده اید، حرکت بلند شدن را انجام دهید تا جایی که زاویه تحتانی کتف، از زمین بلند شود.
 

توجه داشته باشید که اگر کوتاهی عضلات خم کننده ران عامل تغییر شکل کمر باشند، باید حرکات اصلاحی ورزش از نوع کششی انجام بدهید:
۱- به پشت روی تخت بخوابید، طوری که زانوها از تخت آویزان باشد. یک پا را از ران به تخت ببندید یا این که پا را در تماس با تخت نگاه دارید. این حرکت باعث می شود عضلات خم کننده ران در پای مخالف کشیده شود. این حرکت باید به صورت متناوب انجام شود تا عضلات خم کننده هر دو ران کشیده شوند.

۲- رو به شکم بخوابید. زانوی یک پا را خم کنید و سپس بالا بیاورید. در این حرکت عضلات جلوی ران کشیده می شود. در صورتی که عضله راست رانی که قسمتی از چهار سر است کوتاه شده باشد، زانو باید حتما خم باشد تا عضله مزبور کشیده شود.

اما اگر کمر گود مادر زادی باشد با حرکات اصلا نمی توان آن را درمان کرد.


 

ما را دنبال کنید

فیسبوک گوگل پلاس تویتر متا پرتال آپارات

منو کاربر

جستجو مشخصات پیغام های خصوصی انجمن ابر برچسب ها

خدمات ما

متا آگهی متا دیزاین طراحی سایت متا اس ام اس سوئدی