همورئید( بواسیر ) چیست ؟ Hemrrhid

نویسنده Amir Shahbazzadeh, بعد از ظهر 14:21:50 - 06/19/11

« هماچوری (hematuria) چیست ؟ | هیدروسل چیست ؟ علل ایجاد و درمان و عوارض هیدروسل »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

Amir Shahbazzadeh

همورئید( بواسیر ) چیست ؟
همورئید( بواسیر ) به شرایطی اطلاق می شود که سیاهرگهای اطراف و داخل راست روده و مقعد برجسته و متورم شده اند. این حالت می تواند در اثر فشار بیش از حد برای دفع مدفوع ایجاد شود، (مثلاً در یبوست مزمن) سایر حالاتی که باعث همورئید می شوند شامل : حاملگی، پیری، اسهال ، اسهال مزمن و مقاربت مقعدی می باشد. همورئید می تواند هم در داخل مقعد ایجاد شود که به آن همورئید داخلی گفته شده و هم در خارج و پوست اطراف مقعد ایجاد شود که به آن همورئید خارجی می گویند.

• دلایل ایجاد بیماری

قبل از توضیح علائم همورئید باید متذکر شد که بسیاری از بیماریهای مقعد مثل شقاق، آبسه مقعدی و التهاب و خارش ناحیه مقعد و ... علائم مشابه همورئید داشته و به اشتباه علائم آنها به همورئید نسبت داده می شود. علائم همورئید معمولاً در عرض چند روز رفع می شود و این بیماری خطرناک و تهدید کننده حیات نیست.
گرچه افراد زیادی به همورئید مبتلا می باشند، ولی همه آنها علامتدار نیستند. در میان افراد علامتدار مبتلا به همورئید داخلی، شایعترین علامت دیدن خون روشن برروی مدفوع و یا کاسه توالت می باشد. در موراد شدید نیز همورئید داخلی آنقدر بزرگ می شود که از مقعد بیرون زده و ملتهب و دردناک می شود.
علائم همورئید خارجی ممکن است شامل، تورم دردناک و یا ایجاد یک توده سفت در اطراف مقعد( که از تجمع لخته خونی در آن مکان ایجاد شده است) باشد که به این حالت اخیر همورئید ترومبوزه خارجی می گویند.
همچنین، زور زدن بیش از حد، تمیز کردن وسواس گونه و شدید ناحیه مقعد نیز می تواند علائم فرد را تشدید کند.

• شیوع همورئید چقدر است ؟

همورئید چه در زنان و چه در مردان بسیار شایع می باشد. در حدود نیمی از جمعیت بالای 50 سال به آن مبتلا بوده و در میان زنان حامله نیز شیوع زیادی دارد. در زنان حامله هم بعلت فشار جنین به روی احشاء شکمی و هم بعلت تغییرات هورمونی، سیاهرگهای مقعدی متورم می شوند. همچنین در هنگام زایمان نیز بر روی این وریدها فشار زیادی وارد می شود، ولی بهر صورت در بیشتر زنان همورئید ناشی از حاملگی یک مسأله زودگذر و غیردائمی است.
پزشک مقعد و راست روده رامعاینه می کند( بوسیله دستگاهی که در داخل مقعد گذاشته می شود و داخل مقعد و پائین راست روده دیده می شود و به آن آنوسکوپ می گویند) و بدنبال وریدهای برجسته و متورم می گردد. همچنین گاهی پزشک پس از پوشیدن دستکش با انگشت
می تواند محیط داخل مقعد را معاینه کند تا از اختلالات دیواره مقعد اطلاع حاصل کرده و آنها را لمس کند.

گاهی لازم است بوسیله سیگموئیدوسکوپ ( وسیله ای که علاوه بر راست روده قسمت سیگموئید که قسمت انتهای روده بزرگ در طرف چپ می باشد را نشان می دهد ) بیمار معاینه شود تا سایر علل خونریزی گوارشی رد شود.

نویسنده : ابراهيم درويشي

atena9568

سلام مطلب جالبی بود از این مطلب هم میتونید استفاده کنید با تشکر

انواع هموروئید (بواسیر) و درمان آنها
همورئید 4 درجه دارد:
درجه1: از مخرج خارج نمی شود و تنها علامتش دفع خون قرمز می باشد.
درجه2: از مخرج خارج می شود ولی خود به خود جا می رود.
درجه3: از مخرج خارج می شود ولی خود به خود جا نمی رود بلکه با دست جا می رود.
درجه4: همیشه در خارج مخرج است و جا نمی رود.

درمان دارویی: درجه 1و2 با افزودن فیبر غذایی و ملین و پرهیز از زور زدن طی 45 روز درمان می شود
بستن با کش لاستیکی: برای خونریزی مقاوم به درمان دارویی در نوع درجه 1و2و گاهی درجه 3 موثر است.
اشعه درمانی( فتوکواکولاسیون یا لیزر درمانی): برای هموروئید درجه 1و2 کوچک مناسب است در مطب قابل انجام است.
Direct Carrent : کواکولاسیون سبب ایجاد اسکار در هموروئید شده ومانع بیرون زدگی آن می شود و برای هموروئید درجه 1 و 2 و گاهی 3 مفید است و در مطب بطور سرپایی قابل استفاده است.
کرایوسر جری: نسج همورئید توسط n2 یا co2 منجمد و کواکوله (منعقد) می شود
اسکلروتراپی: برای بواسیر درجه 1و2 و گاهی درجه3 نتایج عالی دارد و با تزریق مواد اسکلروزان و بطور سرپایی در مطب انجام می شود.
جراحی: برای نوع درجه 3و4 و با روش استاندارد یا لیزری انجام می شود
شقاق: flssur سبب دفع دردناک متناوب و گاهی خونریزی می شود. در موارد حاد و باآب گرم و ملین درمان می شود ولی در موارد مزمن و عود شونده عمل جراحی اسفتکتروتومی بدون دست زدن به زخم به روش استاندارد و یا لیزر و به طور سرپایی ضرورت دارد.
فیستول: دفع طولانی مدت چرک از یک سوراخ در اطراف مخرج است و تنها درمان آن جراحی لیزری یا استاندارد و به صورت سرپایی است.
مینوس پیلوئیدال(کیست مویی): دفع طولانی مدت چرک از روی استخوان خاجی است و تنها درمان آن جراحی استاندارد یا لیزری وبه صورت سرپایی است و زخم حاصل بازگذاشته می شود.

fereshteh1902

نشانه های اولیه هموروئید حاد عبارتند از :

ــ درد در مقعد و اطراف آن
ــ خارش
ــ خونریزی
درد از نشانه های اصلی و ثابت بیماری بوده، تقریبا در ۴۰ % بیماران، بخصوص در هنگام دفع مدفوع مشاهده میشود. حاشیه مقعد به علت التهاب مخاط راست روده و پوست به راحتی آسیب می بیند. در موقع زور زدن، حرکت مدفوع در روده، انجام تنقیه و گاها مصرف شیاف های آنتی هموروئیدی نیز مخاط راست روده به آسانی آسیب دیده، دیوار پسین کانال مقعد ترک بر می دارد.
در ۳۵% موارد خونریزی به علت حرکت جرم سفت مدفوع در هنگام اجابت مزاج میباشد. گره های خارج شده از مقعد در نتیجه اصطکاک با لباس و یا جا انداختن با دست، آسیب دیده، دچار خونریزی می شوند.

سوزش و خارش مقعد و اطراف آن در نتیجه تاثیر ترشحات غده مخاطی روده بزرگ بر اعصاب حسی این منطقه می باشد. در پی پایین افتادگی طولانی گره ها، کشیدگی اسفنکتر (ماهیچه تنگ کننده) مقعد کاهش یافته، گاز و مدفوع آبکی به گونه غیر ارادی خارج می گردند. این روند موجب تحریک و التهاب مزمن پوست و گاها پوسته دادن لایه فوقانی آن می شود.

عوارض
پرولاپس (پایین افتادگی هموروئید از مقعد)، خونریزی و پیدایش کانونهای نکروزی در گره های هموروئید از جمله عوارض هموروئید می باشند. لخته شدگی گره های هموروئید یکی از بدترین عوارض آن می باشد. این روند می تواند به سیاهرگهای غشاء مخاط راست روده نیز گسترش یابد.

تورم و التهاب ممکن است به دیواره خروجی راست روده، اسفنکتر مقعد، اطراف مقعد و حتا اعضاء تناسلی انتشار یابد. فشار بافت های ملتهب و ورم کرده به شاخه های متعدد عصب و پایانه های آنان موجب دردهای شدید در مقعد و اطراف آن می شود. بیمار قادر به نشستن و حرکت دلخواه نبوده، مجبور به دراز کشیدن اجباری می شود. تب بیمار ممکن است به ۵ / ۳۷ تا ۸ /۳۸ درجه برسد.
آنمی فقر آهن نیز از جمله عوارض خونریزی مزمن هموروئید می باشد.

سامان عبدی

من خودم تجربه این بیماری و دارم واقعا خیلی عذاب کشیدم یبوست داشتم جند بار دکتر رفتم اما داروهامو مصرف نکردم تا اینکه حادتر شد و جراحی کردم الان دیگه مشکلی ندارم ولی دقیقا افرادی که به این بیماری مبتلا هستند و درک می کنم من توی کلینیک پایتخت عمل کردم و واقعا راضی بودم عمل کردم راحت شدم

Share via facebook Share via linkedin Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

https://www.meta4u.com/forum/Themes/Comet/images/post/clip.png
بواسیر, Hemorrhoid

نویسنده Zohreh Gholami در پزشکی

1 ارسال
1323 مشاهده
آخرین ارسال: بعد از ظهر 13:11:36 - 06/12/16
توسط
fereshteh1902
https://www.meta4u.com/forum/Themes/Comet/images/post/xx.png
راهنمایی برای بیماری بواسیر

نویسنده reyhanbd در پزشکی

2 ارسال