محاسبه حقوق

نویسنده مرادي

پاسخ: 0
مشاهده: 226
آخرين ارسال ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱:۲۸
توسط مرادي
سنوات خدمت پرداخت نشده

نویسنده آزاده پرتو

پاسخ: 4
مشاهده: 761
آخرين ارسال ۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۰:۴۷
توسط آزاده پرتو
نحوه پرداخت سنوات خدمت

نویسنده main

پاسخ: 4
مشاهده: 691
آخرين ارسال ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۷:۵۱
توسط Masoud_MI
سنوات خدمت

نویسنده main

پاسخ: 0
مشاهده: 384
آخرين ارسال ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۲:۱۱
توسط main


موضوع: محاسبه سنوات خدمت  (دفعات بازدید: 3165 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.


  • مدیر سایت
  • *****
  • ارسال: 2035
  • محبوبیت ارسالها : 601
  • جنسيت : آقا
  • تاریخ عضویت : 29/03/2012
    سالسالسالسالسال
« : ۲۷ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۳:۵۶ »
حقوق ماهیانه = 30 روز

ایام کارکرد = کارکرد منهای مرخصی استعلاجی

حقوق ماهیانه / 365 * ایام کارکرد  = سنوات خدمت

به سنوات خدمت کسر بیمه چه بصورت پرداخت ماهیانه و چه در هنگام پایان کار باشد تعلق نخواهد گرفت

اگر سنوات خدمت ماهیانه پرداخت گردد کسر مالیات را در پی خواهد داشت

ولی اگر در هنگام پایان کار کارگر پرداخت شود شامل این کسورات نخواهد بود


  • کاربر فعال
  • ***
  • ارسال: 198
  • محبوبیت ارسالها : 30
  • جنسيت : خانم
  • تالار تخصصی حسابداری ایران
  • تاریخ عضویت : 26/08/2012
    سالسالسالسالسال
  • تخصص: حسابداری
« پاسخ #1 : ۲۲ مهر ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۲:۰۰ »
با سلام
واسه شرکتی سنوات خدمت سال قبل محاسبه نشده امسال سند اصلاحی لازم داره چجوری محاسبه بشه؟
اینکه میگن اخرین حقوق فرد یعنی خالص پرداختی اسفندماه یا مبلغ دیگه؟
در نگاه کساني که پرواز را نمي فهمند هرچه بيشتر اوج بگيري کوچکترخواهي شد...
  • کاربر ارشد
  • *****
  • ارسال: 1089
  • محبوبیت ارسالها : 480
  • تاریخ عضویت : 03/04/2012
    سالسالسالسالسال
« پاسخ #2 : ۲۲ مهر ۱۳۹۱ - ۲۰:۲۴:۳۹ »
درود

با توجه به اینکه در سال قبل محاسبه سنوات انجام نشده است و با توجه به اینکه این اشتباه حسابداری بوده است شما بایستی این هزینه را به بدهکار حساب سود و زیان انباشته(تعدیلات سنواتی) سند بزنید.


ماده 24
درصورت خاتمه قرارداد كار، كار معين يامدت موقت، كارفرما مكلف است به كارگري كه مطابق قرارداد، يكسال يا بيشتر، به كار اشتغال داشته است براي هر سال سابقه، اعم از متوالي يا متناوب براساس آخرين حقوق مبلغي معادل يكماه حقوق به عنوان مزاياي پايان كار به وي پرداخت مايد.

منظور حقوق پایه فرد میباشد.

با احترام
  • کاربر فعال
  • ***
  • ارسال: 198
  • محبوبیت ارسالها : 30
  • جنسيت : خانم
  • تالار تخصصی حسابداری ایران
  • تاریخ عضویت : 26/08/2012
    سالسالسالسالسال
  • تخصص: حسابداری
« پاسخ #3 : ۲۲ مهر ۱۳۹۱ - ۲۱:۰۱:۴۹ »
ممنون
در نگاه کساني که پرواز را نمي فهمند هرچه بيشتر اوج بگيري کوچکترخواهي شد...
  • کاربر ارشد
  • *****
  • ارسال: 1089
  • محبوبیت ارسالها : 480
  • تاریخ عضویت : 03/04/2012
    سالسالسالسالسال
« پاسخ #4 : ۲۲ مهر ۱۳۹۱ - ۲۱:۲۲:۲۴ »
موفق باشید دوست عزیز

با احترام
  • کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 19
  • محبوبیت ارسالها : 7
  • جنسيت : خانم
  • تالار تخصصی حسابداری ایران
  • تاریخ عضویت : 10/11/2012
    سالسالسالسالسال
  • تخصص: حسابدار
« پاسخ #5 : ۲۴ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۷:۳۶ »
در ماده 24 قانون کار اگه درست گفته باشم به صراحت ذکر شده به فرارداهای که کمتر از یکسال باشه سنواتی تعلق نمیگیرد اما افرادی که رای از اداره کار می آورنند سنوات تعلق گرفته است حال تکلیف چیست ؟
  • کاربر ارشد
  • *****
  • ارسال: 1089
  • محبوبیت ارسالها : 480
  • تاریخ عضویت : 03/04/2012
    سالسالسالسالسال
« پاسخ #6 : ۲۴ آبان ۱۳۹۱ - ۱۴:۰۱:۱۰ »
درود بر شما

دوست عزیز تکلیفی برای کار فرما نیست اما با توجه به آراء صادر شده در هیئت های تشخیص و همچنین حل اختلاف نتیجه میگیریم که بایستی هر گونه مزایا را با توجه به کارکرد به پرسنل پرداخت کرد چرا که میتوان نتیجه گرفت اینطور حق شخصی ضایع نخواهد شد


با احترام