بهای تمام شده و راه اندازی یک سیستم صنعتی

نویسنده beu_w, می 19, 2013, 01:18:18 بعد از ظهر

« نحوه عمل و حسابداری کار مشترک | هزینه های عملیات تولیدی »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

beu_w

سلام.
راستش من تازه وارد یه شرکت تولیدی شدم و خیلی دوست داشتم که بتونم یه سیستم صنعتی رو اونجا راه بندازم البته با کمک شما دوستان عزیز.
با توجه به فعالیت شرکت.
مراکز تولیدی:
آماده سازی و اختلاط         
ماندگاری
گرانل
خشک کن
خنک کن
سرند
بسته بندی
آسیاب
مراکز پشتیبانی :
آزمایشگاه                     
کنترل کیفی
مدیریت تولید
مراکز پشتیبانی:
سوخت و انرژی
تاسیسات
تعمیرات
مدیریت
عمومی و رفاهی
تشکیلاتی
حمل و نقل
انبارها
مراکز اداری و تشکیلاتی:
مالی
اداری
مراکز توزیع و فروش:
انبار محصولات
بارگیری
فروش
من این مراکز رو تو نرم افزارمون وارد نکردم چون تا قبل از اینکه مطمعن بشم که کارم صحیح بوده یا نه چیزی تو نرم افزار وارد نمیکنم.
بجاش داخل یه نرم افزار دیگه که مرکز هزینه نداشت این مراکز رو بعنوان حساب کل وارد کردم به این صورت
اخطلاط و آماده سازی(تولیدی)
آزمایشگاه(پشتیبانی)
تعمیرات(خدماتی)
و
.
.
حالا خواستم بدونم تا اینجا کارم درست بوده ؟ مخصوصا تو مرحله (آسیاب)
یا فاطمه
همه لرزش دست و دلم از آن بود که عشق
پناهی گردد پروازی نه گریزگاهی گردد
آی عشق آی عشق چهره آبیت پیدا نیست

دایی رضا!

با سلام
دوست عزیز  بیایید یک کمی سیستمی تر به قضیه نگاه کنیم
برای تعریف مرکز هزینه باید یک کدینگ براسش در نظر گرفت
من مراکز تولیدی شما را با کدینگ :
111010 شروع میکنم به نحوی که :(از چپ به راست )
1- نشان دهنده مرکز هزینه
1- نشان دهنده مرکز هزینه تولیدی
1- شاید شما قادر باشید مراحل تولیدتون رو هم تفکیک کنید و از این کد استفاده کنید :
مثال :
مثلا در شرکت شما دایره ای وجود داره بنام سالن اختلاط  که دارای مراکز تولیدی متفاوتی است و در کل برای شما فرایند اختلاط رو انجام میده به کلیه مراکز این دایره ( کد سوم عدد یک را بدین)
حالا میریم سراغ دایره دوم مثلا در این دایره چند مرکز وجود داره که کار خشک کردن رو انجام میده به این رنج (عدد سوم کدینگ )عدد 2 رابدین
مثلا :
دایره اختلاط : 1110010 - مرکز اختلاط اول--- 1110020 - مرکز اختلاط دوم

دایره خشک کن : 1120020- مرکز خشک کن اول -  1120020 - مرکز خشک کن دوم 

0010- بیانگر اولین مرحله تولید ( به این دلیل اینطور کد دادم که اگه در آینده مرکزی و یا مرحله تولیدی در بین این مراکز جای گرفت برای کدینگتون جای تعریف داشته باشین )
پس برای اولین مرکز هزینه داریم :

111010- آماده سازی و اختلاط

چون فرمودین که ممکنه این نیمه ساخته بعنوان یک محصول فروش بره پس این مرکز تولیدی اول را یک دایره در نظر میگیریم و میریم سراغ دایره بعد با کدینگ زیر:

112010- سالن ماندگاری
112020- گرانول سازی (اسپری)
112030- درایر(خشک کن)
112040- خنک کن
112050- سرند
112060- بسته بندی
آسیاب مخصوص موادی است که کیفیت لازم رو ندارند و مجبورا روی آنها کار انجام بدن و میتونید اون رو یک دایره ببینید پس:
113010- آسیاب

حالا من با توجه به توضیحاتی که دادم  بصورت زیر مراکز تولیدی رو نشون میدم:

دایره آماده سازی :
111010 آماده سازی و اختلاط

دایره تکمیل :112010سالن ماندگاری -112020اسپری  -112030درایر -112040 خنک کن - 112050سرند - 112060 بسته بندی

دایره آسیاب :113010 آسیاب مواد

همانطور که ملاحظه میکنید من به دوایر کد ندادم یعنی اونها در سیستم نمیان ولی بعنوان یک چارت سازمانی شما اونها رو نشون بدین
در هر دایره با توجه به کدینگ تعریف شده یک نظم خاصی وجود داره که مثلا هر موقع دیدین کدتون با 112 شروع شد میدونید این مراکز در دایره تکمیل قراردارند و...........

بخاطر اینکه مبحث تولید قرار گرفتیم قبل از رفتن سراغ سایر مراکز هزینه
بریم سراغ مواردی از جمله گزارشات تولید - کارکرد و توقفات مراکز تولیدی - تعریف محصولات و نیمه ساخته این مراکز
ساختار محصول - زمانسنجی و همچنین یه سری هم بریم سراغ کدینگ هزینه های تولیدی و مباحث مربوطه
بدون امضاء!

beu_w

سلام.
با تشکر بخاطر پاسخدهی خوبتون.
کدینگ رو متوجه شدم فقط یه سوال دارم اگه ما بخوایم هزینه (تعمیرات و نگهداری-تعمیرات ماشین آلات- مرکز هزینه تولیدی-آماده سازی و اختلاط ) رو معرفی کنیم باید چه کدی بهش بدیم.؟
یه توضیح مختصری بدم چون تو سوال قبلی فراموش کرده بودم که بگم. شرکت پروانه ساخت 3تا محصول رو داره 1-سوپر فسفات ساده 2-سوپر فسفات تریپل 3-اسید فسفریک
مراحل تولید دوتای اولی شبیه به همه فقط مواد اولیه فرق میکنه. مراحل تولید اسید فسفریک کاملا مجزاست و در یه سوله دیگه انجام خواهد پذیرفت(هنوز ساخت سوله و خرید ماشین آلات مربوطه به اتمام نرسیده) اسید فسفریک هم مواد اولیه برای ساخت کود سوپر فسفات تریپل هست و هم میشه بعنوان محصول نهایی بفروش برسه.
گزارش تولیدات سال قبل بدلیل اینکه فاقد اسناد و مدارک من فقط میتونم یه چیز تقریبا نزدیک به واقعیت در اختیارتون بزارم.
گزارشات توقفات رو که دیگه اصصلا نمیشه در اورد . قبلا یه سری فرم تهیه میشده که تمامیه موارد از ساعات کارکرد ساعات توقف تعداد کارکران تولید در هر نوبت دلیل توقف و ... بوده ولی چون کسی از اطلاعاتش استفاده نمیکرده دیگه این فرم ها تهیه نمیشن ولی مثله اینکه باید از حالا به بعد مجددا تهیه بشن . 
این گزارش صرفا برای تولید محصول نهایی(سوپر فسفات ساده) یعنی از مرحله گرانل به بعد و ممکن کارگرا بقیه ساعتارو مشغول به تولید محصول پودری میبودند و یا تعمیر-نظافت-کار در بخش های دیگر کارخانه مثلا بتن ریزی یا دیوار چینی. در کل کارگرا یجوری مشغول بکار میشن و بیکار نمیشینن.
محصولات شرکت رو قبلا  توضیح دادم  اگر مورد خاصی مد نظرتون هست بگید من توضیح کامل تری بدم
مواد اولیه شرکت
خاک اسفردی - اسید سولفریک60% یا 99%  - اسید فسفریک - (آب)
برای قسمت بسته بندی هم  که گونی و نخ خریداری میشه.
در مورد زمانسنجی متاسفانه من اطلاعاتی ندارم. ولی اگه بفرمایید که باید چیکار کنم همون کارو سعی میکنم انجام بدم.
با تشکر.

دایی رضا!

نقل قول از: beu_w در می 20, 2013, 12:23:19 بعد از ظهر
سلام.
با تشکر بخاطر پاسخدهی خوبتون.
کدینگ رو متوجه شدم فقط یه سوال دارم اگه ما بخوایم هزینه (تعمیرات و نگهداری-تعمیرات ماشین آلات- مرکز هزینه تولیدی-آماده سازی و اختلاط ) رو معرفی کنیم باید چه کدی بهش بدیم.؟
یه توضیح مختصری بدم چون تو سوال قبلی فراموش کرده بودم که بگم. شرکت پروانه ساخت 3تا محصول رو داره 1-سوپر فسفات ساده 2-سوپر فسفات تریپل 3-اسید فسفریک
مراحل تولید دوتای اولی شبیه به همه فقط مواد اولیه فرق میکنه. مراحل تولید اسید فسفریک کاملا مجزاست و در یه سوله دیگه انجام خواهد پذیرفت(هنوز ساخت سوله و خرید ماشین آلات مربوطه به اتمام نرسیده) اسید فسفریک هم مواد اولیه برای ساخت کود سوپر فسفات تریپل هست و هم میشه بعنوان محصول نهایی بفروش برسه.
گزارش تولیدات سال قبل بدلیل اینکه فاقد اسناد و مدارک من فقط میتونم یه چیز تقریبا نزدیک به واقعیت در اختیارتون بزارم.
گزارشات توقفات رو که دیگه اصصلا نمیشه در اورد . قبلا یه سری فرم تهیه میشده که تمامیه موارد از ساعات کارکرد ساعات توقف تعداد کارکران تولید در هر نوبت دلیل توقف و ... بوده ولی چون کسی از اطلاعاتش استفاده نمیکرده دیگه این فرم ها تهیه نمیشن ولی مثله اینکه باید از حالا به بعد مجددا تهیه بشن . 
این گزارش صرفا برای تولید محصول نهایی(سوپر فسفات ساده) یعنی از مرحله گرانل به بعد و ممکن کارگرا بقیه ساعتارو مشغول به تولید محصول پودری میبودند و یا تعمیر-نظافت-کار در بخش های دیگر کارخانه مثلا بتن ریزی یا دیوار چینی. در کل کارگرا یجوری مشغول بکار میشن و بیکار نمیشینن.
ماه   ساعات کارکرد ماهیانه   تولید ماهیانه
فروردین   0:00:00                    0
اردیبهشت   29:40:00           288
خرداد   37:20:00                    322.5
تیر   45:20:00                   450
مرداد   64:50:00                    642
شهریور   62:40:00                   602
مهر   126:10:00             1146
آبان   109:10:00                  868
آذر   96:50:00                   860
دی    0:00:00                   0
بهمن   0:00:00                   0
اسفند   0:00:00                   0

جمع   572:00:00                   5178.5
میانگین هر ساعت 9 تن تولید میکنن
مقدار محصول پودری که طی سال فروخته شد و همچنین انتقال پیدا کرد به سال 92 حدود 1150 بود.

برای 2 ماه ابتدایی سال
ماه                  مقدار             ساعت کارکرد
فروردین             0                          0
اردیبهشت         464                 44:00:00         
محصولات شرکت رو قبلا  توضیح دادم  اگر مورد خاصی مد نظرتون هست بگید من توضیح کامل تری بدم
مواد اولیه شرکت
خاک اسفردی - اسید سولفریک60% یا 99%  - اسید فسفریک - (آب)
برای قسمت بسته بندی هم  که گونی و نخ خریداری میشه.
در مورد زمانسنجی متاسفانه من اطلاعاتی ندارم. ولی اگه بفرمایید که باید چیکار کنم همون کارو سعی میکنم انجام بدم.
با تشکر.

اگه ما بخوایم هزینه (تعمیرات و نگهداری-تعمیرات ماشین آلات- مرکز هزینه تولیدی-آماده سازی و اختلاط ) رو معرفی کنیم باید چه کدی بهش بدیم.؟

با سلام

اگر مركز هزينه نداشته باشيد (یعنی در سیتم نتونید از مرکز هزینه استفاده کنید )

.7 هزينه ها
..71 هزينه هاي توليدي
...711 مواد مصرفي

... 712حقوق ودستمزد توليدي

..713 سربار توليد
..7131 مواد كمكي

...714 استهلاك توليد

... 715تعمير ونگهداري توليد

..716 هزينه هاي خدماتي و پشتيباني
... 717حقوق  ودستمزد خدماتي
...718 استهلاك خدماتي

.. هزينه هاي اداري تشكيلاتي
... حقوق ودستمزد تشكيلاتي
... استهلاك تشكيلاتي

.. هزينه هاي مالي

.. هزينه هاي توزيع و فروش
... حقوق ودستمزد فروش
... استهلاك فروش

هزينه ها
.. مواد مصرفي
.... مواد مصرفي نوع الف

.. حقوق و دستمزد
.... حقوق پايه
.... اضافه كار

.. سربار

... مواد كمكي
.... ماده كمكي الف

... استهلاك
.... استهلاك ماشين آلات
.... استهلاك ساختمان

... تعمير ونگهداري
.... تعمير ونگهداري ماشين آلات
.... تعمير ونگهداري ساختمان

... سوخت وانرژي
.... برق مصرفي
.... گاز مصرفي

... ساير هزينه ها
.... حمل ونقل
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
هزینه تعمیر ونگهدارای ماشین آلات تولیدی 10 ریال برای فروردین

7000000- هزینه ها
7130000- هزینه های عملیاتی
7131000- هزینه های تعمیر و نگهداری
7131010- تعمیر و نگهداری ماشین آلات

ثبت سند :

7131010 هزینه تعمیر ونگهداری ماشین آلات       10 
برید در سیستم فیلد مرکز هزینه رو باز کنید و کد 111010رو انتخاب کنید )

* * * * طرف حساب   10

این ثبت در صورتی بود که مرکز هزینه داشته باشین

حالا در صورت استفاده از کدینگ حسابها (بدون مرکز هزینه )

7000000- هزینه ها
7130000- هزینه های تولیدی 
7131000- هزینه های تعمیر و نگهداری تولیدی
7131010- تعمیر و نگهداری ماشین آلات
7131011- تعمیر ونگهداری ماشین الات آماده سازی
ثبت سند:
7131010- تعمیر و نگهداری ماشین آلات      10

*****  طرف حساب   10
حالت اول :
هیچ مشخصه خاصی در سیستم برای نشان دادن محل مصرف این هزینه ندارین پس در شرح این سند بنویسید بابت تعمیر مرکز آماده سازی

حالت دوم :
میتونید از سطح تفصیلی استفاده کنید
7131011- تعمیر ونگهداری ماشین الات آماده سازی  10

*******  طرف حساب  10

همش بستگی به امکانات سیستم شما داره
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در خصوص گزارشات تولید:

اول باید ببینیم با توجه به روند تولیدی که دارین در کدوم مراکز هزینه میشه قیمت تمام شده محاسبه کرد

عوامل مهم در بدست آوردن بهای تمام شده در مراکز تولیدی
1- مقرون بصرفه بودن
2- قابلیت فروش نیمه ساخته
3- خواست مدیریتی
4- موجود بودن آمار تولید و مصرف نیمه ساخته در اون مرکز

با توجه به تعریف شما اولین مرحله ای که شما باید بهای تمام شدشو محاسبه  کنید در مرکز آماده سازی است  چون شما این نیمه ساخته رو میفروشید

برای دست آوردن آمار تولید در این دایره ( مرکز ) باید همواره فرمول زیر رعایت بشه :

الف : موجودی اول دوره  +  تولید = مصرف ( صادره به مرحله بعد) + موجودی آخر دوره

ب:  ضایعات - وارده از مرحله قبل  = تولید

نام محصول / نیمه ساخته :  7110001 کود پودری الف

برای بدست آوردن دقیقترین آمار بیایید دقیقا مشخص کنید در این مرکز هزینه چه ماشین الاتی وجود داره
اصلا کار ماشینی است یا یدی

این شارژها بر اساس فرمولاسیون انجام میشود یا روال دیگه ای داره ؟

با چه وسیله ای میزان شارژ موادی که وارد دستگاه مخلوط کن میشه مشخص میشود
سیستم توزین دارین ؟ سیلوی ذخیره سازی دارین و اگه هست چطور موجودیش  اندازه گیری میشه
اگه لطف کنید در این خصوص توضیح بدین تا یک فرمت برای تولید این مرکز براتون طراحی کنیم .

beu_w

با سلام و تشکر بخاطر پاسخ دهی خوبتون

لازمه که توضیح بدم که ما 2تا سیستم نرم افزاری داریم یکی نرم افزار مالیران که مرکز هزینه هم داره و تمامیه ثبت ها و عملیات ما در این نرم افزار ثبت میشه. اما من که میخوام صنعتی یاد بگیرم تو این نرم افزار ثبتی بابت صنعتی نمیزنم البته ما مرکز هزینه ساختیم و هر ثبتی رو با مرکز هزینه مربوطه خودش میزنم با این تفاوت که مراکز هزینه ما کلی تعریف شدن مثلا مرکز هزینه تولیدی و ریز نشده به دوایر تولیدی و مرکز اداری – مرکز مالی – توزیع و فروش و .....
من تو یه نرم افزار دیگه بنام رافع 7 برای خودم صنعتی رو تمرین میکنم و در پایان کار که متمعن شدم که همه چیز روال قانونی خودش و طی کرده همه ی ثبت های نرم افزار اصلی رو به ثبت های صنعتی تعدیل میکنم.
در مورد نرم افزار خودم باید بگم که مرکز هزینه نداره و من به این شکل حسابارو معرفی کردم که بتونم یجوری همه چیزو جا بدم .
حساب های کل من ترکیبی از مرکز هزینه و دوایر هستند و حسابهای معین هزینه های دوایر و حسابهای تفضیلی ریز هزینه های دوایر
مثلا برای دایره اختلاط به این شکل عمل کردم                                                               
711اختلاط و آماده سازی(آماده سازی)        711001مواد          7110010001خاک     7110010002 اسید
                                                 711002 دستمزد        7110020001حقوق پایه 7110020002اضافه کاری  و....                   
                                                  7110003تعمیرات و نگهداری       7110030001ماشین آلات
                                                  و.....
712سالن ماندگاری(آماده سازی)
مثل اینکه من بد توضیح دادم در مورد دوایر . محصولی که از اختلاط میاد بیرون تا ماندگاری نشه بدرد نمیخوره یعنی نمیشه بفروشی و یا تولید کنی پس ماندگاری جزئی از آماده سازی میشه.
تو این حالت 7گروه حساب هزینه 1 دایره هزینه 1 مرکز هزینه   001 معین های هزینه 0001 تفصیلی ها
721گرانول(تکمیل)                    721001مواد
                                          721002دستمزد
اینجوری با گزارش گیری از حساب کل و گزارش از حساب های معین و تفضیلی و تفضیلی های مانده دار در معین حساب ها و یه سری گزارش دیگه که تو نرم افزار هست تقریبا به اهداف گزارش گریم میرسیم.
متذکر میشم این کدینگ و در کل این نرم افزار صرفا برای اینه که اینجا بصورت آزمایشی انجام بدم و بعدا در صورت صحیح بودن انتقال بدم.
برای اون ثبتیم که گفتین من به این شکل عمل میکنم البته به شرط اینکه من مطمعن باشم که این هزینه برای یکی از ماشین آلات خط آماده سازی باشه آخه اینجا بیشتر اوقات یه سری وسایل میگیرن و برای همه ی دستگاها استفاده میکنن و قابلیت تفکیک نیست یعنی مرقوم بصرفه نیست بیان بنویسن فلان پیچ برای فلان دستگاه استفاده شده.
حالت اول مشخص بودن هزینه
7110030001                                         10
                      (صندوق)111002001                                           10
حالت دوم نا مشخص بودن مکان هزینه
753تعمیرات(خدماتی)  753003تعمیرات و نگهداری 7530030001 ماشین آلات
    753003001                              10
                      111002001                          10
در مورد گزارش تولید
بله منم فکر میکنم 3نقطه برای محاسبه بهای تمام شده باید در نظر بگیریم
1 مرحله ساخت کود پودری(محصول نیم ساخته)
2 مرحله تکمیل فرایند تولید (محصول اصلی)
3 مرحله آسیاب (برگشت مواد به فرایند تکمیل)
در مورد فورمولی که عرض کردید باید بگم که
موجودی اولیه >> قدرت اندازه گیری نداریم دلیلشم اینه که هیچوقت اندازه گیری نشده .
اما یه راه هست برای اندازه گیریش و اونم اینه که فرایند تولید رو از آخر به اول بیایم یعنی اینکه ما که آمار تولید محصول اصلی رو داریم پس به شکل زیر دقت کنین
خاک-اسید-آب-- اختلاط--> پودر تر (رطوبت بین10-14درصد)---ماندگاری--->پودر خشک(رطوبت حدود7%)
----مراحل تکمیل--->محصول نهایی(رطوبت 5%)
کل تولیدات ما از موجودی سال قبل بوده پس اگر فرضا ما 20000کیلو تولید داشته باشیم
محصول نهایی 5%            محصول پودری خشک(7%)                  5-7=2    100-2=98
      20000                                X                                        20000/98%=20408

محصول پودری خشک(7%)                 محصول پودری تر(فرضا 12%)                100-5=95             12-7=5
    20408                                              X                                                          20408/95%=21482
طبق فورمول تولید که 60%خاک و 40%اسید بوده و مقدار بسیار کمی آب نتیجه میگیریم
خاک (60%)                                                               اسید(40%)
21482*60%=12889                                                  21482*40%=8592
حالا میزان دقیق این درصد هارو باید از آزمایشگاه استعلام گرفت و میزان آب رو که معلوم شد از ازاین درصدا کم میکنیم
اینجوری موجودی مواد اول دوره بدست میاد.
بدلیل اینکه امسال تولید محصول پودری بوده و به موجودی ابتدای سالش اضافه شده و میزان تولید پودری مشخص نیست پس موجودی ابتدای پودری رو نمیتونم محاسبه کنم.
خوب موضوع بعدی تولید
حالا چیکار کنیم که مقدار تولید رو بدونیم خب پس حتما باید مقدار موادی که وارد فرایند تولید میشن رو بدست اورد اما چجوری!!
سیستم توزین موجود نیست تا مرحله بسته بندی
خاک رو میریزن تو هاپر و هاپر انتقال میده به نوار نقاله بعد توسط الواتور بالا میره و ریخته میشه تو دن و میکسر
یه راه حل خوب میتونست نوار نقاله ای باشه که سیستم توزین داشته باشه که شرکت این کارو کرده بوده قبلا و جواب نگرفته بوده
راه حل بعدی تعبیه یه کنتور برای اسید که داره انجام میشه
و چندتا راه حل دیگه که مدیریت قصد داره اونارو انجام بده چون برای خودشم خیلی مهمه که چقدر مواد مصرف میشه.
البته خود مدیر تولید یه سری اعداد داره مثلا میگه ساعتی 7تن وارد اختلاط میشه در شرایطیم که تولید بیشتر میخواد بشه بر حسب نیاز مشتری ها تا ساعتی 10تن هم میره و این آمارو یا بوسیله هاپر میگیرن چون هاپر حدود 20-25 تن مثلا خاک میگیره یا بوسیله شمارش بیل های بیل میکانیکی که مثلا هر بیل 2تن انتقال میده.
اما تا اونموقع یه راه تقریبا عملی دیگه است اونم اینه که تمامیه موجودی ها صفر بشه و بعد خاک خریدای بشه مثلا 150تن بعد تمامیه 150تن تبدیل به پودر بشه و الی آخر
خریدهای خاک جدید در قسمت دیگه از سیلو نگهداری بشه تا این 150 تن مصرف بشه اینجوری مقدار خاک ما مشخص میشه و با آزمایش گرفتن و مشخص شدن درصد اسید میشه مقدار اسید مصرفی رو هم فهمید .
مقدار فروش محصول پودری هم که مشخصه پس مشکل خاصی ایجاد نمیشه.
در مورد سیلو ذخیره سازی هم باید بگم کدوم سیلو ؟
سیلوی مواد اولیه          سیلوی محصول پودری                    انبار محصول اصلی ؟
سیلوی مواد اولیه سیستم توزین نداره ولی خریدها مشخصه پس موجودیش بشرطی که از صفر شرو کنیم به خرید براحتی میشه نگهداری بشه.
سیلوی محصول پودری اگه خریدها در جاهای متفاوت نگهداری بشن نسبت به تولید میشه فهمید سیلوی پودری چه میزان موجودی داره. (سعی میشه تا صفر شدن این محصول تولید مجدد انجام نشه تا وقتی که سیستم توزین راه اندازی بشه )
انبار محصول هم که مشخصه
ماشین آلات این قسمت
1- هاپر(تغذیه خاک روی نوار نقاله)  2- نوار نقاله(حمل خاک)   3-الواتور(بالا بر) 4-دن و میکسر
یه لودر هم هست که 95% تو این قسمت فعالیت میکنه و 5% تو قسمتایی دیگه کار میکنه
من زود بزود به این تایپیک سر میزنم پس لطفا اگه جایی نیاز به توضیح بیشتر یا بهتر هست بگید که من توضیح بدم بعد پاسخ خودتونو بدید تا اینجوری خدایی نکرده نیاز نشه یه موضورو دوبار بگید. با تشکر

beu_w

با سلام.
چندا توضیح ضروری.
من امروز با یکی از مدیران صحبت کردم و کل فرایند تولید رو بهم توضیح داد و به چندا نکته برخوردم که لازم دیدم بیام و به شما هم توضیح بدم.
اول اینکه ما گفتیم یه دایره هست بنام آسیاب که محصولاتی که استاندارد نیستند رو آسیاب مبکنه و دوباره به چرخه تولید اضافه میکنه و شما تصمیم گرفتین که این چرخه رو جدا در نظر بگیرین . اما با توضیحاتی که من امروز گرفتم متوجه شدم که اگر این مواد غیر استاندارد نباشن چرخه تولید خیلی کند میشه و این مواد یجورایی لازمه ی تولید هستند .
فرضا اگر برای تولید 10تن محصول که تو چرخه تولیدش این مواد غیر استاندارد وجود داره دستگاها باید 10ساعت کار کنند
در صورتی که مواد غیر استاندارد در تولید نباشند و تمامیه مواد ما استاندارد باشند دستگاها باید 12ساعت کار کنند تا بتونن همه ی مواد رو استاندارد کنند
یجورایی مواد غیر استاندارد لازمه ی تولید ماست و برای مدیریت اصلا مهم نیست که مواد در چرخه ی تکمیل چندبار این چرخه رو طی کنه تا به محصول اصلی برسه.
حالا بنظرتون باید دایرشو جدا کرد ؟
بهای تمام شدش که من گفتم باید بگیریم که دیکه مطمعنن کنسل شد.

دایی رضا!

نقل قول از: beu_w در می 21, 2013, 11:38:24 قبل از ظهر
با سلام و تشکر بخاطر پاسخ دهی خوبتون

لازمه که توضیح بدم که ما 2تا سیستم نرم افزاری داریم یکی نرم افزار مالیران که مرکز هزینه هم داره و تمامیه ثبت ها و عملیات ما در این نرم افزار ثبت میشه. اما من که میخوام صنعتی یاد بگیرم تو این نرم افزار ثبتی بابت صنعتی نمیزنم البته ما مرکز هزینه ساختیم و هر ثبتی رو با مرکز هزینه مربوطه خودش میزنم با این تفاوت که مراکز هزینه ما کلی تعریف شدن مثلا مرکز هزینه تولیدی و ریز نشده به دوایر تولیدی و مرکز اداری – مرکز مالی – توزیع و فروش و .....
من تو یه نرم افزار دیگه بنام رافع 7 برای خودم صنعتی رو تمرین میکنم و در پایان کار که متمعن شدم که همه چیز روال قانونی خودش و طی کرده همه ی ثبت های نرم افزار اصلی رو به ثبت های صنعتی تعدیل میکنم.
در مورد نرم افزار خودم باید بگم که مرکز هزینه نداره و من به این شکل حسابارو معرفی کردم که بتونم یجوری همه چیزو جا بدم .
حساب های کل من ترکیبی از مرکز هزینه و دوایر هستند و حسابهای معین هزینه های دوایر و حسابهای تفضیلی ریز هزینه های دوایر
711اختلاط و آماده سازی(آماده سازی)        711001مواد          7110010001خاک     7110010002 اسید
                                                  و.....
مثل اینکه من بد توضیح دادم در مورد دوایر . محصولی که از اختلاط میاد بیرون تا ماندگاری نشه بدرد نمیخوره یعنی نمیشه بفروشی و یا تولید کنی پس ماندگاری جزئی از آماده سازی میشه.
تو این حالت 7گروه حساب هزینه 1 دایره هزینه 1 مرکز هزینه   001 معین های هزینه 0001 تفصیلی ها
721گرانول(تکمیل)                    721001مواد
                                          721002دستمزد
اینجوری با گزارش گیری از حساب کل و گزارش از حساب های معین و تفضیلی و تفضیلی های مانده دار در معین حساب ها و یه سری گزارش دیگه که تو نرم افزار هست تقریبا به اهداف گزارش گریم میرسیم.
متذکر میشم این کدینگ و در کل این نرم افزار صرفا برای اینه که اینجا بصورت آزمایشی انجام بدم و بعدا در صورت صحیح بودن انتقال بدم.
برای اون ثبتیم که گفتین من به این شکل عمل میکنم البته به شرط اینکه من مطمعن باشم که این هزینه برای یکی از ماشین آلات خط آماده سازی باشه آخه اینجا بیشتر اوقات یه سری وسایل میگیرن و برای همه ی دستگاها استفاده میکنن و قابلیت تفکیک نیست یعنی مرقوم بصرفه نیست بیان بنویسن فلان پیچ برای فلان دستگاه استفاده شده.
حالت اول مشخص بودن هزینه
در مورد گزارش تولید
بله منم فکر میکنم 3نقطه برای محاسبه بهای تمام شده باید در نظر بگیریم
در مورد فورمولی که عرض کردید باید بگم که
موجودی اولیه >> قدرت اندازه گیری نداریم دلیلشم اینه که هیچوقت اندازه گیری نشده .
اما یه راه هست برای اندازه گیریش و اونم اینه که فرایند تولید رو از آخر به اول بیایم یعنی اینکه ما که آمار تولید محصول اصلی رو داریم پس به شکل زیر دقت کنین
خاک-اسید-آب-- اختلاط--> پودر تر (رطوبت بین10-14درصد)---ماندگاری--->پودر خشک(رطوبت حدود7%)
----مراحل تکمیل--->محصول نهایی(رطوبت 5%)
کل تولیدات ما از موجودی سال قبل بوده پس اگر فرضا ما 20000کیلو تولید داشته باشیم
محصول نهایی 5%            محصول پودری خشک(7%)                  5-7=2    100-2=98
      20000                                X                                        20000/98%=20408

محصول پودری خشک(7%)                 محصول پودری تر(فرضا 12%)                100-5=95             12-7=5
    20408                                              X                                                          20408/95%=21482
طبق فورمول تولید که 60%خاک و 40%اسید بوده و مقدار بسیار کمی آب نتیجه میگیریم
خاک (60%)                                                               اسید(40%)
21482*60%=12889                                                  21482*40%=8592
حالا میزان دقیق این درصد هارو باید از آزمایشگاه استعلام گرفت و میزان آب رو که معلوم شد از ازاین درصدا کم میکنیم
اینجوری موجودی مواد اول دوره بدست میاد.
بدلیل اینکه امسال تولید محصول پودری بوده و به موجودی ابتدای سالش اضافه شده و میزان تولید پودری مشخص نیست پس موجودی ابتدای پودری رو نمیتونم محاسبه کنم.
خوب موضوع بعدی تولید
حالا چیکار کنیم که مقدار تولید رو بدونیم خب پس حتما باید مقدار موادی که وارد فرایند تولید میشن رو بدست اورد اما چجوری!!
سیستم توزین موجود نیست تا مرحله بسته بندی
خاک رو میریزن تو هاپر و هاپر انتقال میده به نوار نقاله بعد توسط الواتور بالا میره و ریخته میشه تو دن و میکسر
یه راه حل خوب میتونست نوار نقاله ای باشه که سیستم توزین داشته باشه که شرکت این کارو کرده بوده قبلا و جواب نگرفته بوده
راه حل بعدی تعبیه یه کنتور برای اسید که داره انجام میشه
و چندتا راه حل دیگه که مدیریت قصد داره اونارو انجام بده چون برای خودشم خیلی مهمه که چقدر مواد مصرف میشه.
البته خود مدیر تولید یه سری اعداد داره مثلا میگه ساعتی 7تن وارد اختلاط میشه در شرایطیم که تولید بیشتر میخواد بشه بر حسب نیاز مشتری ها تا ساعتی 10تن هم میره و این آمارو یا بوسیله هاپر میگیرن چون هاپر حدود 20-25 تن مثلا خاک میگیره یا بوسیله شمارش بیل های بیل میکانیکی که مثلا هر بیل 2تن انتقال میده.
اما تا اونموقع یه راه تقریبا عملی دیگه است اونم اینه که تمامیه موجودی ها صفر بشه و بعد خاک خریدای بشه مثلا 150تن بعد تمامیه 150تن تبدیل به پودر بشه و الی آخر
خریدهای خاک جدید در قسمت دیگه از سیلو نگهداری بشه تا این 150 تن مصرف بشه اینجوری مقدار خاک ما مشخص میشه و با آزمایش گرفتن و مشخص شدن درصد اسید میشه مقدار اسید مصرفی رو هم فهمید .
مقدار فروش محصول پودری هم که مشخصه پس مشکل خاصی ایجاد نمیشه.
در مورد سیلو ذخیره سازی هم باید بگم کدوم سیلو ؟
سیلوی مواد اولیه          سیلوی محصول پودری                    انبار محصول اصلی ؟
سیلوی مواد اولیه سیستم توزین نداره ولی خریدها مشخصه پس موجودیش بشرطی که از صفر شرو کنیم به خرید براحتی میشه نگهداری بشه.
سیلوی محصول پودری اگه خریدها در جاهای متفاوت نگهداری بشن نسبت به تولید میشه فهمید سیلوی پودری چه میزان موجودی داره. (سعی میشه تا صفر شدن این محصول تولید مجدد انجام نشه تا وقتی که سیستم توزین راه اندازی بشه )
انبار محصول هم که مشخصه
ماشین آلات این قسمت
1- هاپر(تغذیه خاک روی نوار نقاله)  2- نوار نقاله(حمل خاک)   3-الواتور(بالا بر) 4-دن و میکسر
یه لودر هم هست که 95% تو این قسمت فعالیت میکنه و 5% تو قسمتایی دیگه کار میکنه
من زود بزود به این تایپیک سر میزنم پس لطفا اگه جایی نیاز به توضیح بیشتر یا بهتر هست بگید که من توضیح بدم بعد پاسخ خودتونو بدید تا اینجوری خدایی نکرده نیاز نشه یه موضورو دوبار بگید. با تشکر

و.....

با سلام
با توجه به امکانات نرم افزارتون بهترین راه حل همینطوره که پیش گرفتین بازهم تاکید میکنم مهم ثبت هزینه های مربوط به هر مرکز یا دایره در اون دایره یا مرکز هست تا بدین وسیله بتونید بهای تمام شده محصول /نیمه ساخته اون رو حساب کنید

خب پس دنباله رو کدینگ دایره اول این مرکز رو تعریف کنید
یعنی 111020- سالن ماندگاری

حالت اول مشخص بودن هزینه

دوست عزیز اگه قرار سیستم بهای تمامشده پیاده سازی کنید پس باید یک سری تغییرات که داره اشتباه در سیستم کاریتون انجام میشه رو تغییر بدین
شما اکثر جاهها اگه دقت کنین یک کار اشتباه داره با روال صحیح پیش میره و این برای یک شرکت فاجعه است
مثل کار شما
یعنی میان یک سری قطعات و لوازم رو یک واحدی مثلا بنام تعمیرات از انبار قطعات دریافت میکنه و هر موقع بقول معروف عشقش کشید و یک ماشین خراب شد میره اونو درست میکنه با این شرایط اصلا چرا انبار قطعات دارین !!!
وظیفه واحد تعمیرات اینه که یک فرم داشته باشه که در اون واحدی که نیاز به تعمیرات داره با قطعه ای که مورد نیازه و حتی نوع تعمیر و زمان تعمیر رو ثبت کنه و این گزارش رو اقلا یک نسخشو بفرسته برای شمای در واحد صنعتی .
در این فرم باید محل مصرف قطعه دقیقا مشخص بشه تا انبار به اون مرکز حواله بکشه
با این کار دقیقا هم کنترل میکنید که چقدر هزینه بابت تعمیرات دادین و هم ............
در ضمن با روشی که میگین واقعا انبار دارتون خسته  میشه گناه داره بخدا !!!!!!!! (مزاح)
له منم فکر میکنم 3نقطه برای محاسبه بهای تمام شده باید در نظر بگیریم

من با نظریه شما کمی مخالفم
من نگفتم تو سه دایره قیمت تمام شده  محاسبه کنین
با شرایطی که شما دارین باید بهای تمام شده برای دایره آماده سازی محاسبه کنید
ببخشید توضیحات بعدی بزودی .............. کارواجبی برام پیش اومده 

Share via facebook Share via linkedin Share via pinterest Share via reddit Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
پاسخ : بهای تمام شده و راه اندازی یک سیستم صنعتی

نویسنده beu_w در حسابداری صنعتی

6 ارسال
3217 مشاهده
آخرین ارسال: جون 15, 2013, 10:32:08 قبل از ظهر
توسط
beu_w
https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
صنعتی - مفاهیم حسابداری بهای تمام شده

نویسنده اکبرزاده در حسابداری صنعتی

0 ارسال