درخواست راهنمایی - محاسبه بهای تمام شده خط تولید

نویسنده الینا, آگوست 07, 2017, 12:56:38 قبل از ظهر

« ثبت حسابداری | سرفصل حساب هزینه »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

الینا

با سلام

من می بایست بهای تمام شده خط تولید جدیدمون رو محاسبه کنم ولی بدلیل اینکه تا به الان اینکار رو انجام ندادم(اولین تجربه کاریم هست) نمیدونم برای شروع باید چه کاری انجام بدم و اینکه به چه نکاتی توجه داشته باشم؟
لطف بفرمایید راهنماییم کنید.
در ضمن این خط تولید برچسب محصولات را انجام میدهد که از مواد اولیه وکمکی رول-مرکب-کلیشه و... استفاده میکند
واینکه واحد برنامه ریزی زمانسنجی رو انجام داده و بودجه تولید رو تنظیم کرده است.

اکبرزاده

با سلام

توجه شما را به لینک زیر در خصوص حسابداری صنعتی جلب مینمایم

پاسخ به سئوال شما قسمتی از لینک زیر است و با عنایت به نیاز شما به اطلاعات مبسوط تر در خصوص

حسابداری صنعتی ، پیشنهاد میگردد قسمتهای متنوع پاسخ و پرسشها را مطالعه فرمائید.

بااحترام

حاج محسن

سلام
فکر کنم سوال شما دغدغه اکثر افرادی است که می خواهند بهای تمام شده را بصورت واقعی ارایه کنند .
البته نمی خواهم موضوع را طوری بیان نمایم که خدای ناکرده سرخورده شده و از انجام کار دلسرد شوید .
ولی سوال شما به منزله این است که شما در بازیهای کامپیوتری بازی هواپیمایی خاصی را بطور کامل وارد هستید و بی رقیب در بازی هستید ولی چند روز بعد  بگویند قرار است پرواز کنیم خلبان شما هستید و نیروهای لجستیک سوخت هواپیما را کنترل کرده و همه موارد چک شده و آماده پرواز هستید

پروازززززززززززززززززززززززززززززز!

مطمئنا به صرف اینکه پلی استیشن باز خوبی هستید دلیل این مورد نیست که بتوان پرواز کرد . شاید بهترین دانشجوی رشته حسابداری بوده اید و حتی از بهترین مدیران مالی یا حسابداران خبره باشید ولی نمیتوان یک حسابدار صنعتی خوب بود.

چون مورد بسیار مهم داشتن تجربه کاری علاوه بر علم آکادمیک می باشد . واقعا بهای تمام شده دارای یک روال ثابت نیست چون هر صنعتی طرز کار مختص بخود را داراست .

حال اگر بخواهید به سوالتان در این تالار پاسخ سازنده ای دریافت کنید بهتر است سوالاتتان را مرحله به مرحله بپرسید تا اساتید محترم به آن پاسخ دهند و بتوانند راهنمایی نماییند.

1- سیستم حسابداری شما چیست؟
2- نرم افزار بهای تمام شده دارید؟
3- اگر قرار ااست در نرم افزار اکسل پیاده سازی کنید آیا فرمت خاصی در نظر دارید؟
4- مراحل تولید شما کدامند؟
5- واحدهای جانبی شما ؟
6- ثبت هزینه ها به چه صورت انجام شده؟
7- مرکز هزینه دارید یا نه؟
8- و....

تازه اینها سوالات پایه ای در سیستم مالی شماست
سوالات بخش انبار
1- ثبت حواله های انبار شما به چه صورت است؟
2- آیا از روش سفارش کار استفاده می کنید
3- آیا حواله ها دقیقا به مراکز مصرف ثبت شده است؟
4- و...

حال برویم سراغ مراحل تولید
1- ثبت آمار و اطلاعات تولید به ازای هر واحد تولید چگونه است؟
2- گلوگاه تولید کجاست؟
4- زمانسنجی ؟
5- ساختار مواد ؟
6-ساختار زمان؟
7- توقفات و کارکرد مراکز تولید؟
8- گزارشات واحد تعمیرات و نگهداری ؟
9-و.....

در نهایت
1- روش محاسبه بهای تمام شده ؟ واقعی - استاندارد - و....
2- کنترل انحرافات؟
3-و......

الینا

نقل قول از: اکبرزاده در آگوست 07, 2017, 09:10:02 قبل از ظهر
با سلام

توجه شما را به لینک زیر در خصوص حسابداری صنعتی جلب مینمایم

پاسخ به سئوال شما قسمتی از لینک زیر است و با عنایت به نیاز شما به اطلاعات مبسوط تر در خصوص

حسابداری صنعتی ، پیشنهاد میگردد قسمتهای متنوع پاسخ و پرسشها را مطالعه فرمائید.

بااحترام

با سلام
لینک مورد نظر ارسال نشده است

با سپاس

الینا

نقل قول از: حاج محسن در آگوست 08, 2017, 04:22:51 بعد از ظهر
سلام
فکر کنم سوال شما دغدغه اکثر افرادی است که می خواهند بهای تمام شده را بصورت واقعی ارایه کنند .
البته نمی خواهم موضوع را طوری بیان نمایم که خدای ناکرده سرخورده شده و از انجام کار دلسرد شوید .
ولی سوال شما به منزله این است که شما در بازیهای کامپیوتری بازی هواپیمایی خاصی را بطور کامل وارد هستید و بی رقیب در بازی هستید ولی چند روز بعد  بگویند قرار است پرواز کنیم خلبان شما هستید و نیروهای لجستیک سوخت هواپیما را کنترل کرده و همه موارد چک شده و آماده پرواز هستید

پروازززززززززززززززززززززززززززززز!

مطمئنا به صرف اینکه پلی استیشن باز خوبی هستید دلیل این مورد نیست که بتوان پرواز کرد . شاید بهترین دانشجوی رشته حسابداری بوده اید و حتی از بهترین مدیران مالی یا حسابداران خبره باشید ولی نمیتوان یک حسابدار صنعتی خوب بود.

چون مورد بسیار مهم داشتن تجربه کاری علاوه بر علم آکادمیک می باشد . واقعا بهای تمام شده دارای یک روال ثابت نیست چون هر صنعتی طرز کار مختص بخود را داراست .

حال اگر بخواهید به سوالتان در این تالار پاسخ سازنده ای دریافت کنید بهتر است سوالاتتان را مرحله به مرحله بپرسید تا اساتید محترم به آن پاسخ دهند و بتوانند راهنمایی نماییند.

1- سیستم حسابداری شما چیست؟
2- نرم افزار بهای تمام شده دارید؟
3- اگر قرار ااست در نرم افزار اکسل پیاده سازی کنید آیا فرمت خاصی در نظر دارید؟
4- مراحل تولید شما کدامند؟
5- واحدهای جانبی شما ؟
6- ثبت هزینه ها به چه صورت انجام شده؟
7- مرکز هزینه دارید یا نه؟
8- و....

تازه اینها سوالات پایه ای در سیستم مالی شماست
سوالات بخش انبار
1- ثبت حواله های انبار شما به چه صورت است؟
2- آیا از روش سفارش کار استفاده می کنید
3- آیا حواله ها دقیقا به مراکز مصرف ثبت شده است؟
4- و...

حال برویم سراغ مراحل تولید
1- ثبت آمار و اطلاعات تولید به ازای هر واحد تولید چگونه است؟
2- گلوگاه تولید کجاست؟
4- زمانسنجی ؟
5- ساختار مواد ؟
6-ساختار زمان؟
7- توقفات و کارکرد مراکز تولید؟
8- گزارشات واحد تعمیرات و نگهداری ؟
9-و.....

در نهایت
1- روش محاسبه بهای تمام شده ؟ واقعی - استاندارد - و....
2- کنترل انحرافات؟
3-و......
[باسلام
در مورد قسمت اول نظر حضرتعالی باید به این موضوع اشاره کنم که با شما موافق هستم ولی به نظرم صرف اینکه تجربه کاری در این زمینه ندااشتن به منزله عدم شروع نمی باشدوحتما همه متخصصین این شاخه از نقطه صفر آغاز کردند.

من سعی میکنم به سوالات خوب شما تک تک جواب بدم تا به تینجه مطلوب برسیم:
1- سیستم حسابداری شما چیست؟منظور شما  سیستم نرم افزاری هست یا سیستم ادواری یا دایمی موجوذی کالا اشاره کردید.سیستم دائمی استفاده می شود
2- نرم افزار بهای تمام شده دارید؟خیر
3- اگر قرار ااست در نرم افزار اکسل پیاده سازی کنید آیا فرمت خاصی در نظر دارید؟لطفا بیشتر توضیح بدهید ولی بطور خلاصه در این موضوع فرمت خاص در مورد سایر خطوط تولیدی وجود دارد ولی فرمت مورد نظر ملاک کار نبوده و گفته شده است به هر نوع که میتوانم طراحی کنم

4- مراحل تولید شما کدامند؟در وهله اول سه ماشین اصلی جهت تولید برچسب وجود دارد که هر کدام آپشن های خاص خود را دارا بوده و باعرض های متفاوت قادر به چاپ برچسب می باشند که با توجه به سفارش کار مشتری تصمیم به تولید بر اساس آنها صورت می گیرد.رول های کاغذ  در خط تولید قرار گرفته و توسط مرکب چاپ وکلیشه طرح بر  روی رول کاغذ چاپ شده ودر نهایت به دستگاه برش منتقل شده وبرش انجام میگیرد.
لطفا اگر به جزییات بیشتری احتیاج می باشد بفرمایید یا اینکه باید زاویه دیدم در این خصوص چگونه باشد.

5- واحدهای جانبی شما ؟واحد طراحی که کار طراحی چاپ وسفارش قالب وکلیشه را برعهده دارد که کارت چاپی را با مشخصات کامل به تولید رائه میکند.که بطور مثال تعداد رنگ ونوع رنگ- طرح چاپی وغیره
منظور شما واحد های جانبی که با تولید مرتبط می شوند می باشند ؟؟؟

6- ثبت هزینه ها به چه صورت انجام شده؟تمامی مراکز هزینه مشخص بوده وحقوق به تفکیک می باشدوهمین طور سایر هزینه ها

7- مرکز هزینه دارید یا نه؟بله-هزینه های عملیاتی-هزینه های کارکنان-هزینه حقوق ماهانه ثبت می شود
تازه اینها سوالات پایه ای در سیستم مالی شماست -------لطفا به همه جنبه ها اشاره بفرمایید تا بررسی کنم تا کاری که می خواهم شروع کنم اصولی باشد.
1- ثبت حواله های انبار شما به چه صورت است؟به تفکیک مراکز هزینه  با توجه به فرم در خواست کالا از انباربه صورت روزانه ثبت می شود

2- آیا از روش سفارش کار استفاده می کنید؟منظور شما در خصوص سفارش مواد از انبار بوده یا در خواست مواد از تامین کننده می باشد.در خصوص در خواست مواد از انبار براساس شماره سفارش صورت می گیرد.
3- آیا حواله ها دقیقا به مراکز مصرف ثبت شده است؟بله ولی نیاز به کنترل دارد.چون در خصوص مصرف برخی مواد بدلیل مصرف برای چند سفارش مختلف امکان تعریف حواله به یک سفارش واحد وجود ندارد باید در این خصوص بیشتر تحقیق انجام بدم چون برای خودم  هنوز این موضوع گنگ می باشد.

1- ثبت آمار و اطلاعات تولید به ازای هر واحد تولید چگونه است؟براساس فرمی بنام گزارش عملکرد صورت می گیرد که توسط پرسنل تولید نکمیل می شود

2- گلوگاه تولید کجاست؟لطفا بیشتر توضیح بفرمایید

4- زمانسنجی ؟منظور همان ساعت شروع و اتمام کار توسط پرسنل تولید می باشد که چ مدت زمانی را صرف کار تولید کرده است؟؟؟زمانسنجی صورت گرفته وبراسا آن بودجه تولید نوشته شده است توسط واحد برنامه ریزی

5- ساختار مواد ؟منظور همان مواد مستقیم وکمکی می باشد؟؟؟

6-ساختار زمان؟لطفا بیشتر توضیح بفرمایید

7- توقفات و کارکرد مراکز تولید؟همگی در فرم گزارش عملکرد لحاظ شده است ولی منظور شما از کارکرد مراکز بصورت جزئ تر چه می باشد

8- گزارشات واحد تعمیرات و نگهداری ؟لطفا بیشتر توضیح فرمایید چون این واحد وجود دارد ولی تنها PM ماشین آلات منظورتان می باشد

1- روش محاسبه بهای تمام شده ؟ واقعی - استاندارد - و....  ) اطلاعات تولید استاندارد که توسط برنامه ریزی ارائه می شود ولی اطلاعات واقعی براساس فرم گزارش عملکر دبدست می آید درسته؟؟؟؟
که در نهایت انحراف بدست می آید  اگر مور دیگری ملاک شما می باشد بفرمایید به عنوان مثال سفارش کار -مرحله ای وغیره
در نهایت خیلی ممنون از وقتی که گذاشتین وممنون میشم راهنماییم کنید.

حاج محسن

سلام
شاید اگر به نقطه چین ها در آخر سوالات توجه کرده باشید. بیشتر منظورم را درک خواهید نمود - سوالاتی را که من برای نمونه پرسیدم بسیار کلی بود - در هر صورت شما زحمت کشیده و جواب این سوالات را تا حدی که مقدور بود دادید -
بنظر من بهتر است ابتدا از فرایند تولید شرکت شروع نمایید

"4- مراحل تولید شما کدامند؟در وهله اول سه ماشین اصلی جهت تولید برچسب وجود دارد که هر کدام آپشن های خاص خود را دارا بوده و باعرض های متفاوت قادر به چاپ برچسب می باشند که با توجه به سفارش کار مشتری تصمیم به تولید بر اساس آنها صورت می گیرد.رول های کاغذ  در خط تولید قرار گرفته و توسط مرکب چاپ وکلیشه طرح بر  روی رول کاغذ چاپ شده ودر نهایت به دستگاه برش منتقل شده وبرش انجام میگیرد.
لطفا اگر به جزییات بیشتری احتیاج می باشد بفرمایید یا اینکه باید زاویه دیدم در این خصوص چگونه باشد."

نحوه چیدمان ماشین الات - پیوستگی خطوط تولید- جزیره ای بودن خطوط تولید - تعداد ماشین در هر خط تولید -گزارشات تولید هر ماشین یا خط - گزارش توقف و کارکرد هر ماشین -  تعداد نیرو -  ظرفیت ماشین - زمانسنجی و کار سنجی ماشین -

لطفا

الینا

نقل قول از: حاج محسن در آگوست 09, 2017, 08:41:33 قبل از ظهر
سلام
شاید اگر به نقطه چین ها در آخر سوالات توجه کرده باشید. بیشتر منظورم را درک خواهید نمود - سوالاتی را که من برای نمونه پرسیدم بسیار کلی بود - در هر صورت شما زحمت کشیده و جواب این سوالات را تا حدی که مقدور بود دادید -
بنظر من بهتر است ابتدا از فرایند تولید شرکت شروع نمایید

"4- مراحل تولید شما کدامند؟در وهله اول سه ماشین اصلی جهت تولید برچسب وجود دارد که هر کدام آپشن های خاص خود را دارا بوده و باعرض های متفاوت قادر به چاپ برچسب می باشند که با توجه به سفارش کار مشتری تصمیم به تولید بر اساس آنها صورت می گیرد.رول های کاغذ  در خط تولید قرار گرفته و توسط مرکب چاپ وکلیشه طرح بر  روی رول کاغذ چاپ شده ودر نهایت به دستگاه برش منتقل شده وبرش انجام میگیرد.
لطفا اگر به جزییات بیشتری احتیاج می باشد بفرمایید یا اینکه باید زاویه دیدم در این خصوص چگونه باشد."

نحوه چیدمان ماشین الات - پیوستگی خطوط تولید- جزیره ای بودن خطوط تولید - تعداد ماشین در هر خط تولید -گزارشات تولید هر ماشین یا خط - گزارش توقف و کارکرد هر ماشین -  تعداد نیرو -  ظرفیت ماشین -
زمانسنجی و کار سنجی ماشین -

لطفا

سلام
سه ماشین اصلی بصورت موازی در کنار هم قرار گرفته اند وماشین برش در گوشه سالن تولید قرار دارد.هر کدارم از سه ماشین اصلی می تواند جداگانه فرایند تولید را طی نموده ویا در صورت تعداد بالای سفارش در صورت نداشتن تولید در دستگاه های دیگر می توان از ماشین های دیگر استفاده نمود.برای هر ماشین دو پرسنل تولید فعالیت می کندوگزارش تولید(شامل زمان کارکردوتوقف وعلت توقف وساعت تعمیروغیره) در فرم عملکرد وارد می شود وظرفیت تولید را واحد برنامه ریزی در برنامه  به خط تولید ارائه می کند.ویک واحد ساخت مرکب هم وجود دارد

وسوال دیگر اینکه جدول گردش مواد چه کاربردی دارد وموارد کاربرد آن در بخش صنعتی به چه صورت می باشد؟

می توانید یک فرمت کلی برای بهای تمام شده به من بدهید تا بر اساس آن پیش برم.
باسپاس

Share via facebook Share via linkedin Share via pinterest Share via reddit Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
روشهای محاسبه بهای تمام شده - روش اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش

نویسنده اکبرزاده در استاندارد 8 - موجودی مواد و کالا

0 ارسال
16527 مشاهده
آخرین ارسال: آگوست 05, 2013, 10:53:07 قبل از ظهر
توسط
اکبرزاده
https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
نحوه محاسبه بهای تمام شده

نویسنده ساناز در حسابداری صنعتی

9 ارسال