اصلاح اشتباه در دفتر نویسی

نویسنده محسن جمالی, دسامبر 09, 2012, 04:05:17 بعد از ظهر

« خط اضافه در دفتر روزنامه | ده نکته تاثیرگذار در تحریر دفتر_مشاغل »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

محسن جمالی

1) در دفتر روزنامه در تاریخ 25/2/1391یک سند را ثبت نکردم اما اسناد روزهای بعدی را ثبت کردم حالا برای حل این مشکل که سند 25/2/91 را در دفتر روزنامه ثبت کنم باید چیکار کرد؟

2) چه تعداد خط خوردگی در دفتر روزنامه باعث رد اون میشه؟

آیلان

درود بر شما

البته نظری که خدمت شما عرض میکنم کاملا شخصی است و منتظر پاسخ سایر اعضای محترم باشید اما در هر حال طبق اشنایی که از ممیزین برای اینجانب بوجود آمده است در مورد اشتباه شماره 1 شما باید عرض کنم اگر دفتر را ادامه داده اید و تمام شده است که از خیر ثبت آن سند بگذرید مخصوصا اگر آن سند را در دفتر کل ثبت کرده باشید
در مورد مشکل شماره 2 معمولا خط خوردگی زیاد در اثر تند نوشتن و یکجا نوشتن دفاتر بوجود میاید که این بر هیچ ممیزی پوشیده نیست هر چه وقت شما برای نوشتن دفاتر کمتر باشد اشتباهات شما در اثر خستگی و نوشتن ممتد بیشتر خواهد شد البته به نوع اشتباهات نیز بستگی دارد که ممیزین با دیدن چنین اشتباهاتی حتما نسبت به دفاتر شما ریزبینی و دقت بیشتری را بکار میبرند ...

با احترام

hadi.hesabdar

نقل قول از: محسن جمالی در دسامبر 09, 2012, 04:05:17 بعد از ظهر
1) در دفتر روزنامه در تاریخ 25/2/1391یک سند را ثبت نکردم اما اسناد روزهای بعدی را ثبت کردم حالا برای حل این مشکل که سند 25/2/91 را در دفتر روزنامه ثبت کنم باید چیکار کرد؟

باسلام
دوست گرامی اگه بتونین اطلاعات بیشتری درمورد ثبت (سند)مذکور بدین شاید بهتر بشه همفکری کرد .
تاجای که بنده اطلاع دارم ،جایی محدودیتی در این مورد (خط خوردگی صحیح و بدون مخدوش کردن و خط زدن با خودکار قرمز و ....)ندیدم .البته طبق فرمایش خانم ایلان اگه بیش از حدباشه باعث ایجاد حساسیت برای ممیز خواهد کرد . درثانی به نوع خط خوردگی (ماهیت عدد و شرحی که خط خورده ) هم بستگی داره .ولی به صورت کلی بعید بدونم این مورد خاص باعث رد دفاتر بشه . چون استدلال قانونی برای رد دفاتر نداره.
متشکرم

nikpar

نقل قول از: محسن جمالی در دسامبر 09, 2012, 04:05:17 بعد از ظهر

با سلام
دوست عزیز اطلاعاتی که شما ارائه داده اید ناقص است ولی می توان فرض نمود و با آن فرض ها چاسخ داد احتمال اینکه یکی از فرض ها درست باشد زیاد است
1- فرض می کنیم که سند را در دفتر روزنامه ثبت نکرده اید ولی در دفتر کل ثبت کرده اید که می توان از ثبت آن در دفتر روزنامه صرف نظر نمود ولی باید در ته جمع صفحات دفتر روزنامه جمع سند ثبت نشده را اضافه نمود
2- فرض می کنیم که این سند در دفتر کل هم ثبت نشده است در این صورت اگر سند شما سندی با اهمیت باشد امکان علی الراس شدن دفاتر شما وجود دارد ولی اگر این سند از درجه اهمیت کمی برخوردار باشد می توان از ثبت آن صرف نظر نمود ولی بایستی جمع سند ثبت نشده را هم به دفتر روزنامه اضافه نمود و هم به سرفصل هایی که این سند با آنها در ارتباط بوده است.
در مورد تعدادخط خوردگی ها در دفاتر تعدا مشخصی وجود ندارد که مبنای علی الراس شدن باشد ولی سعی کنید کمتر اشتباه داشته باشید

محسن جمالی

باسلام خدمت دوستان عزیز

در هنگام نوشتن دفتر کل یکی از مبالغ مربوط به حساب برفرض موجودی نقد از قلم افتاده باشد که بعد از اینکه 3تا از مبالغ مربوط مربط به موجودی نقدی در تاریخ ها مختلف و اسناد مختلف ثبت شد پی به این اشتباه بردم حال آیا اگر این سه تا ردیف را روی آن خط قرمز بکشم و آن سند را به ثبت برسانم اشکالی ندارد.مانند مثال زیر
من مبلغ 666.666.666در تاریخ 11/9را که جزء بستانکار سند مربوط به ش110می شده را ازقلم انداخته ام 
حساب:موجودی نقد
شماره روزنامه                     روز    ماه                                       بد                                  بس

110                      11       9                                         10.000.000
        111                        12        9                                                                         50.000.000
        112                      13        9                                        550.000.000
        113                        14       9                                                                        20.000.000
حال اگر بیام مبلغ 666.666.666ریال را در جای خود بنویسم و هریک از اسناد یک ردیف به پایین شیفت شوند به نظر شما مشکلی با ممیز پیدا نمی کنم.

حساب:موجودی نقد
شماره روزنامه                     روز    ماه                                       بد                                  بس

110                      11       9                                         10.000.000
       110                       11       9                                                                        666.6666.666
        111                       12       9                                                                         50.000.000
        112                       13       9                                        550.000.000
        113                       14       9                                                                         20.000.000

با تشکر.

اکبرزاده

با سلام

راه پیشنهادی بنده >

1)  اصلا دست به اصلاح نزنید و رقم جامانده را فراموش کنید ولی جمع همراه با عدد جا افتاده را در پایین صفحه لحاظ نمائید.

با احترام

محسن جمالی

با تشکر

حالا اگه این اشتباه را به صورت بالا اصلاح کرده باشم آیا ایرادی دارد چون من اشتباه را به صورت بالا اصلاح کردم ؟

Share via facebook Share via linkedin Share via pinterest Share via reddit Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
اصلاح دفتر نویسی ( دفتر روزنامه )

نویسنده mahoor در سئوالی از حسابرسان

3 ارسال
3727 مشاهده
آخرین ارسال: نوامبر 22, 2018, 12:51:51 قبل از ظهر
توسط
اکبرزاده
https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
دفتر نویسی و اصلاحات

نویسنده محمدرضا در آموزش حسابداری

3 ارسال