حقوق و دستمزد

نویسنده amjad, سپتامبر 22, 2013, 10:32:44 بعد از ظهر

« موارد معاف از مالیات حقوق و دستمزد | حق بیمه معوقه »

0 اعضا و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

amjad

با سلام و درود.
شرکت ما تعداد 6 نفر کارگر داره از ساعت 7.30تا17 کار میکنن ساعت کار کردشون میشه 9.5 ساعت. حالا اینا 30 دقیقه صبحانه و 1 ساعت نهار میخورن و حقوق پایشونم شده 5000000ریال بعضا شده تا ساعت 20 هم کار کردن یعنی اضافه کار هم دارن اگه بخاییم طبق قانون کار حقوق دستمزدشونو حساب کنیم. من این 1.5 ساعتو که صبحونه و نهار میخورن چجوری از حسابشون کسر کنم یا اصلا نباید کسر بشه باید پول اون ساعتها رو هم بهشون بدیم؟؟ طبق قانون کار چطور باید حساب کنم؟؟؟؟؟؟

آیلان

درود بر شما

طبق ماده 51 قانون کار ساعت کاری عبارت است از ساعاتی که کارگر در اختیار کارفرما قرار میدهد اما آیا ساعات صرف صبحانه و نهار مورد سوال شما این شرایط را دارد؟قطعاً خیر
البته جواب درست را باید بسته به شرایط عرف کارگاه شما سنجید به این خاطر که اولاً در ماه مبارک رمضان نیستیم که ادای فرایض دینی جزو ساعت کاری شما محسوب شود ثانیاً اگر عرف کارگاه شما و رویه از قبل تعیین شده در کارگاه شما این باشد که ساعات صرف غذا و سایر مسائل ذکر شده جزو ساعت کاری شما بوده پس کماکان عرف کارگاه شما بر قانون ارجح است و طبیعتاً ساعات صرف غذا در شرکت شما جزو ساعت کاری محسوب خواهد شد.

نقل قول از: amjad در سپتامبر 22, 2013, 10:32:44 بعد از ظهر
طبق قانون کار چطور باید حساب کنم؟؟؟؟؟؟

آیا نحوه محاسبه اضافه کاری بر مبنای مزد ماهانه تقسیم بر ۱۹۲ ساعت صحیح می باشد در این صورت با توجه به اینکه این شیوه محاسبه متضمن امتیاز بیشتری برای کارگران است آیا کارفرما مجاز به تغییر آن می باشد؟
رویه معمول و مورد عمل در کارگاههای مشمول قانون کار برای محاسبه اضافه کاری بر اساس تقسیم مزد ماهانه به ۳۰ روز و تقسیم مزد روزانه به ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه انجام می شود که با اضافه کردن ۴۰% به مزد یک ساعت کار عادی، مزد یک ساعت اضافه کاری محاسبه خواهد شد با وجود این از آنجا که ملاک محاسبه اضافه کاری بر مبنای مزد ماهانه تقسیم بر ۱۹۲ ساعت امتیاز بیشتری را برای کارگران متضمن می باشد به این لحاظ ترتیب اجرای آن مخالفتی با قانون نداشته و با توجه به استمرار آن و ایجاد حق مکتسبه ای برای کارگران ذینفع تکلیف به ادامه اجرای آن خواهد بود .

فوق العاده اضافه کاری در کارگاههائی که مزد کارگران ماهانه پرداخت می شود چگونه محاسبه می گردد؟

نحوه محاسبه اضافه کاری:
مزد روزانه = ۳۰ : حقوق ماهانه
مزد یک ساعت کار عادی=۷ساعت و ۲۰ دقیقه : مزد روزانه
مزد یک ساعت اضافه کاری=۴۰% مزد یک ساعت کار عادی + مزد یک ساعت کار عادی

اگر تا به حال ساعت نهاری جزو ساعت کاری پرسنل شما نبوده تنها کاری که شما انجام میدهید این است که ساعت صرف غذا را در ساعت کارکرد پرسنل منظور نمیکنید اما ما به تفاوت اضافه کارکرد پرسنل بیشتر از ماهانه 192 ساعت، اضافه کاری محسوب شده که بایستی محاسبه آن نیز انجام شود و به پرسنل پرداخت شود.

با احترام

amjad

حسابدار.

سوال مربوط به مشکل یکی از دوستان می باشد.

نقل قولبا سلام
من حسابدار یک شرکت پیمانکاری تازه تاسیس هستم و خودمم سابقه ی زیادی ندارم و کار شرکت ما تامین نیروی نگهبان شیفتی24ساعت کار و 48 ساعت استراحت هستش.قوانین مربوط به حقوق و دستمزد را میخوام

omid957

سلام دوستان گرامی
من دو سه روز حسابدار شرکتی شدم که کار پیمانکاری تصویربرداری در بیمارستان را انجام میشه و الان که می خوام کارکردشون محاسبه کنم دچار مشکل شدم چون اولین باره که دارم محاسبه پرسنل بیمارستانی که شیفت هستن را انجام میدم  لطفا راهنمایی کنید.
با توجه به قرارداد 44 ساعت کارمندان پذیرش و شیفت بودن آنها بع صورت یک روز از8 صبح تا ساعت 2 بعد از ظهر و یک روز از 2 بعد از ظهر تا 8 شب و یک روز از 8 شب تا 8 صبح روز بعد و روز بعد استراحت و به همین صورت.
الان دو نفر از پرسنل را برای نمونه میارم
خانم محمدی 30 شیف که شامل بوده از 16 شیفت صبح تا ظهر و 14 شیفت ظهر تا بعد از ظهر تا ساعت 8 شب و با توجه به روزهای تعطیل جمعه 25 روز کارکرد ماهیانه میشه و این تعداد های شیفت به خاطر اینکه بعضی روزها دو شیف بودن هم صبح و هم بعد از ظهر
آقای یوسفی فقط شبها بودن یعنی یک روز شبکاری از 8 شب تا 8 صبح و روز بعد استراحت و روزهای دیگر به همین صورت و با توجه به اینکه شیفت شب 12 ساعت کار است دوباره میشه یعنی 15×2 =30 شیفت چون شیفت کاری 6 ساعته است.کل پرسنل همین طور چرخشی سر شیفت می مونن
حالا با توجه به 44 ساعت کار در هفته روزانه کار میشه 7.33
و کارکرد یوسفی که هر روز بوده بصورت : 7.33×25روزدر ماه منهای روزهای جمعه=184 ساعت اما آقای یوسفی 30 شیفت ×6ساعت کارکرد=180 ساعت کارکرد که اینجا با توجه به بودنش همیشه سر وقت تازه 4 ساعت هم کسر کار می خوره !!!!
2- خانم محمدی هم به همین صورت....نتها اضافه کار بهشون تعلق نمیگیره بلکه کسر ساعت کار بهشون می خوره ....والا نمی دونم باید چکار کنم از حسابداری بیمارستان هم پرسیدم که چطوریه باید چکار کرد گفت باید شیفت اضافه بزارید در صورتیکه شیفتها تقسیم میشن بین کارکنان اگه یکی بیشتر بره اعتراض می کنن یا آقای یوسفی که همیشه شبکاره چطور توانایی داره که شیفا دیگه هم بمونه....
لطفا راهنمایی کنید شنبه باید حقوقاشون راپرداخت کنم....حتی پیمانکار هم نمی دونه چون اولین کار بیمارستانیش هست .....باتشکر

omid957

سلام
یکی از پرسنل 23 ساعت کسر کار داره چونه بدست میاد مبلغش در صورتیکه حداقل حقوق هم است!ضریب محاسبه کسر کار به چه صورت است؟

Masoud_MI

نقل قول از: omid957 در نوامبر 19, 2015, 10:30:34 بعد از ظهر
سلام دوستان گرامی
من دو سه روز حسابدار شرکتی شدم که کار پیمانکاری تصویربرداری در بیمارستان را انجام میشه و الان که می خوام کارکردشون محاسبه کنم دچار مشکل شدم چون اولین باره که دارم محاسبه پرسنل بیمارستانی که شیفت هستن را انجام میدم  لطفا راهنمایی کنید.
با توجه به قرارداد 44 ساعت کارمندان پذیرش و شیفت بودن آنها بع صورت یک روز از8 صبح تا ساعت 2 بعد از ظهر و یک روز از 2 بعد از ظهر تا 8 شب و یک روز از 8 شب تا 8 صبح روز بعد و روز بعد استراحت و به همین صورت.
الان دو نفر از پرسنل را برای نمونه میارم
خانم محمدی 30 شیف که شامل بوده از 16 شیفت صبح تا ظهر و 14 شیفت ظهر تا بعد از ظهر تا ساعت 8 شب و با توجه به روزهای تعطیل جمعه 25 روز کارکرد ماهیانه میشه و این تعداد های شیفت به خاطر اینکه بعضی روزها دو شیف بودن هم صبح و هم بعد از ظهر
آقای یوسفی فقط شبها بودن یعنی یک روز شبکاری از 8 شب تا 8 صبح و روز بعد استراحت و روزهای دیگر به همین صورت و با توجه به اینکه شیفت شب 12 ساعت کار است دوباره میشه یعنی 15×2 =30 شیفت چون شیفت کاری 6 ساعته است.کل پرسنل همین طور چرخشی سر شیفت می مونن
حالا با توجه به 44 ساعت کار در هفته روزانه کار میشه 7.33
و کارکرد یوسفی که هر روز بوده بصورت : 7.33×25روزدر ماه منهای روزهای جمعه=184 ساعت اما آقای یوسفی 30 شیفت ×6ساعت کارکرد=180 ساعت کارکرد که اینجا با توجه به بودنش همیشه سر وقت تازه 4 ساعت هم کسر کار می خوره !!!!
2- خانم محمدی هم به همین صورت....نتها اضافه کار بهشون تعلق نمیگیره بلکه کسر ساعت کار بهشون می خوره ....والا نمی دونم باید چکار کنم از حسابداری بیمارستان هم پرسیدم که چطوریه باید چکار کرد گفت باید شیفت اضافه بزارید در صورتیکه شیفتها تقسیم میشن بین کارکنان اگه یکی بیشتر بره اعتراض می کنن یا آقای یوسفی که همیشه شبکاره چطور توانایی داره که شیفا دیگه هم بمونه....
لطفا راهنمایی کنید شنبه باید حقوقاشون راپرداخت کنم....حتی پیمانکار هم نمی دونه چون اولین کار بیمارستانیش هست .....باتشکر

سلام دوست عزیز

بهتر است شما در شیفت‌های خود تغییری ایجاد كنید تا ساعت آنها هیچوقت كمتر از ساعات كاركرد عادی نگردد. لطفاً بفرمائید در ماه مورد نظر شما چند روز جمعه و چند روز تعطیل رسمی‌ می‌باشد كه 25 روز كاركرد وجود دارد؟ آیا شما می‌خواهید حقوق آبان‌ماه را محاسبه نمائید؟

نقل قول از: omid957 در نوامبر 20, 2015, 11:12:49 بعد از ظهر
یکی از پرسنل 23 ساعت کسر کار داره چونه بدست میاد مبلغش در صورتیکه حداقل حقوق هم است!ضریب محاسبه کسر کار به چه صورت است؟

باید دید در شرکت شما کسر کار را چگونه محاسبه می کنند؟ يا به عبارت ديگر به كسر كار در آئين‌نامه های انضباطی شركت چگونه پرداخته شده است؟ در حالت عادی نحوه محاسبه حقوق با در نظر گرفتن کسری کار به شرح ذیل می باشد:

مبلغ کسری کار  = ساعت كسر كار * (220 / حقوق پايه)

همچنین ممكن است در برخی شركت ها،‌ برای كسری كار معادل اضافه كار عمل نمایند، یعنی اینكه مبلغ بدست آمده در فرمول فوق را در 1.4 نيز ضرب نموده تا مبلغ كسری كار بدست آيد.

با احترام...
"اگر کسی خوبی های تو را فراموش کرد، تو خوب بودن را فراموش نکن..."

Share via facebook Share via linkedin Share via pinterest Share via reddit Share via telegram Share via twitter Share via whatsapp

https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
اختلاف در مبلغ مشمول مالیات حقوق در سیستم حقوق و دستمزد و برنامه لیست بیمه

نویسنده mohammadali Abbastorki در حسابداری بازرگانی

2 ارسال
1107 مشاهده
آخرین ارسال: ژانویه 25, 2020, 07:58:46 بعد از ظهر
توسط
mohammadali Abbastorki
https://www.meta4u.com/acc/Themes/NameX_v1.2.3/images/post/xx.png
حقوق و دستمزد

نویسنده MOHSEEEN در حسابداری مالی

0 ارسال